Choć wiele banków oferuje swoim klientom bezpłatne przelewy, to jednak oferta dotyczy tylko krajowych transferów. W przypadku przelewów zagranicznych koszty mogą być wysokie. Ponieważ ceny tych usług się mocno różnią, warto porównać oferty.

– Zdarza się bowiem, że wysyłając 100 zł, płacimy 50 zł za sam przelew – mówi Paweł Cymcyk, analityk A–Z Finanse. Dodaje, że istotną kwestią jest też przewalutowanie.

– Gdy wysyłamy pieniądze na przykład do Niemiec i chcemy, by złote zamieniono na dolary, ponosimy koszty przewalutowania dwukrotnie – tłumaczy Paweł Cymcyk.

– Dodatkowo zagraniczny bank może pobrać prowizję za przeliczenie pieniędzy – dodaje analityk.

Opłaty za przelewy zależą od tego, czy wysyłamy pieniądze do kraju europejskiego czy na inny kontynent. Jednak w wielu bankach, np. ING BSK, Europa jest ograniczona do strefy euro czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Gospodarczy Bank Wielkopolski).

Znaczenie ma też system używany przy przelewie. W Citi Handlowym, Millennium, PKO BP czy Kredyt Banku inne ceny dotyczą przelewów realizowanych w ramach SEPA, czyli Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro. Jak podaje Dariusz Zbytniewski z Capgemini – na rynku polskim 13 banków aktywnie uczestniczy w realizacji płatności SEPA.

Jakie są opłaty w bankach?

Jeśli chodzi o kraje europejskie, niską stawkę oferuje ING BSK – 5 zł za przelew bez względu na wartość transferu. Również w Citi Handlowym, jeśli zleci się przelew online, koszt waha się między zero a 4,99 zł w zależności od posiadanego konta. W większości banków opłata jest jednak uzależniona od kwoty przelewu, np. w Kredyt Banku to 0,25 proc. przelewu, ale minimalnie 40 zł. W przypadku pozostałych krajów – ceny przelewu są z reguły wyższe. Bank zazwyczaj ma lepszą ofertę dla osób składających zlecenie przelewu przez internet.

Przelew zagraniczny nie jest tak szybki jak krajowy. Czas realizacji to zwykle dwa, trzy dni. Można to przyspieszyć, dopłacając. W ING żądają dodatkowych 50 zł. W Gospodarczym Banku Wielkopolski opłata zależy od kwoty przelewu.

Jeśli jednak klientowi zależy na szybkości – warto udać się do Western Union. Opłaty są trochę większe niż w banku, ale przelew można odebrać już po około 15 minutach.