Wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na budowę portu lotniczego w Modlinie – jednej z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych przygotowywanych pod kątem EURO 2012. Pierwsi pasażerowie skorzystają z portu wiosną 2012 roku.

Wkrótce ma ruszyć budowa portu lotniczego w Modlinie, jest to kluczowa inwestycja dla całego województwa mazowieckiego, która w założeniu ma pozwolić na odciążenie wiecznie zatłoczonego stołecznego lotniska im. Fryderyka Chopina. Została ona wpisana do rządowego wykazu przedsięwzięć realizowanych w związku z organizacją w Polsce finałów piłkarskich Mistrzostw Europy w 2012 roku.

- Uruchomienie lotniska w Modlinie to nie tylko szansa na odciążenie Okęcia, ale także impuls dla rozwoju gospodarczego całego regionu, nowe miejsca pracy, wzrost atrakcyjności inwestycyjnej i oczywiści turystycznej – uważa marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik.

Dwa miliony pasażerów do ‘2014

Port powstanie w dogodnej lokalizacji na terenie po byłym lotnisku wojskowym, aktualnie wykorzystywanym do obsługi lotnictwa cywilnego (głównie prywatnego), gdzie zbiegają się krajowa trasa S-7 Warszawa – Gdańsk oraz droga wojewódzka nr 62. Zaletą lokalizacji jest również istniejąca bocznica kolejowa, która umożliwi bezpośrednie połączenie portu ze stolicą.

Lotnisko w Modlinie, którego otwarcie planowane jest na wiosnę 2012 roku będzie obsługiwało przewozy międzynarodowe (na liniach krótkiego i średniego zasięgu), a także przewozy krajowe między portami regionalnymi. Ma być ono komplementarne wobec lotniska na Okęciu. Ponadto zapewni to, co jest niemożliwe w warszawskim porcie, a mianowicie nocną obsługę lotów międzynarodowych, w tym również przesiadkowych. Szacuje się, iż w latach 2010 – 2014 z modlińskiego lotniska skorzysta prawie dwa miliony pasażerów. Przepustowość portu ma umożliwiać przeprowadzenie 23 tysięcy operacji lotniczych rocznie.

Dołoży Unia

Wydanie pozwolenia na budowę daje zielone światło do rozpoczęcia inwestycji. W Modlinie powstanie nowoczesny terminal oraz cała potrzebna infrastruktura lotnicza. Aż 168 milionów złotych zostanie przeznaczonych na dofinansowanie zakupu 16 elektrycznych zespołów trakcyjnych, modernizację bocznicy i budowę stacji kolejowej.

Cała inwestycja będzie kosztowała około 400 milionów złotych. Samorząd województwa w swoim budżecie zabezpieczył na ten cel ponad 50 mln zł. Budowa lotniska uzyskała także dofinansowanie z środków unijnych. Będzie ona finansowana z m.in. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego oraz Programu Infrastruktura i Środowisko.