Jeszcze tego lata dojdzie do polskiej premiery iPhone’a 3GS oraz nowego HTC Hero, telefonu komórkowego z systemem operacyjnym Android. Pojawią się też nowe smartphone’y Nokii i Samsunga.
Smartphone’y, czyli multimedialne telefony komórkowe z systemem operacyjnym, to jedyny segment rynku komórkowego, który i w Polsce, i na świecie rośnie. Mimo że są to urządzenia drogie, to konsumenci nadal chętnie je kupują. To zaś powoduje, że producenci dostarczają na rynek kolejne nowe modele.

Dla biznesu

Nokia, największy światowy producent telefonów komórkowych oraz smartphone’ów zapowiada, że w III kwartale na rynku pojawi się biznesowy telefon E72 (wyposażony w klawiaturę QWERTY, urządzenie jest następcą E71, którego globalna sprzedaż przekroczyła 5 mln sztuk) i E52 (następca Nokii E51, której w Polsce sprzedano ponad 1 mln sztuk) oraz muzyczny telefon Nokia 5530 XpressMusic. Nokia zapowiada, że także w Polsce wkrótce będzie można kupić te telefony, a ponadto E55, który już jest dostępny w sprzedaży w innych krajach.
W ostatnich tygodniach Nokia wprowadziła na polski rynek kilka innych smartphone’ów, w tym mocno reklamowany jako telefon do wysyłania e-maili model E75, N86 8MP (ma aparat 8 Mpx), a także N97, który jest drugim po Nokii 5800 XpressMusic (polska premiera 16 lutego, na świecie od listopada 2008 r. sprzedano już 6,8 mln tych urządzeń) telefonem fińskiego producenta z dotykowym wyświetlaczem wprowadzonym do sprzedaży w tym roku.
Samsung, drugi światowy producent telefonów, zapowiada, że w III kwartale w Polsce pojawi się telefon C6625, z pełną klawiaturą QWERTY i systemem operacyjnym Windows Mobile oraz Galaxy i7500, pierwszy telefon tego dostawcy z systemem operacyjnym Google Android. Od kilku tygodni w sprzedaży jest też Omnia HD, telefon z dotykowym ekranem działający z wykorzystaniem systemu operacyjnego Symbian (ten system wykorzystuje w swych smartphone’ach Nokia).

Sześć modeli w IV kwartale

– W III kwartale zaczniemy też sprzedaż telefonów Jet S8000 i Pixon12 M8910 (ma aparat 12 MPx). Co prawda nie mają one otwartych systemów operacyjnych, ale ze względu na rozbudowaną funkcjonalność i zaawansowane technologie klasyfikujemy je również jako smartphone’y – mówi GP Monika Żuk z Samsung Electronics Polska.
Samsung prawdziwy wysyp smartphone’ów przygotowuje na IV kwartał, gdy pojawić ma się sześć modeli telefonów działających z wykorzystaniem Windows Mobile. Jak poinformowała nas Monika Żuk, będą to B7300 (w internetowych serwisach telekomunikacyjnych określany jako Omnia Litle), i8000 (Omnia2), B7320 (Omnia Pro), B7330 (Scalar), B7610 (Louvre) oraz B7620 (Armani 2). Wszystko wskazuje na to, że zainstalowana będzie w nich najnowsza wersja mobilnego systemu operacyjnego Microsoftu – Windows Mobile 6.5.
Jako smartphone’y będą też sprzedawane na naszym rynku przez Samsunga B3210, B5310 i B3410.System Android

Specjalizujący się w produkcji smartphone’ów HTC na III kwartał zapowiada w Polsce na razie jedną premierę – HTC Hero, czyli trzeciego swojego telefonu komórkowego z systemem operacyjnym Google Android. Od lutego w sieci Era dostępny jest G1, pierwszy na świecie telefon z Androidem, a od czerwca – w sieci Orange – HTC Magic.
Poza telefonami z systemem Android w I półroczu HTC zaczął w Polsce sprzedaż także czterech telefonów z systemem operacyjnym Windows Mobile, w tym – w II kwartale – m.in. HTC Diamond 2 i HTC Touch Pro2. Ten ostatni telefon wyposażony jest w pełną klawiaturę QWERTY oraz dotykowy ekran i śmiało może konkurować z N97 Nokii.
Z informacji GP wynika, że w IV kwartale pojawi się na polskim rynku Sony Ericsson Satio, telefon z systemem operacyjnym Symbian i aparatem 12 Mpx.
SZERSZA PERSPEKTYWA – ŚWIAT
W II kwartale na całym świecie sprzedano 41 mln smartphone’ów, o 10,5 proc. więcej niż rok wcześniej o i 13,9 proc. więcej niż w I kwartale 2009 r. Nokia, największy światowy producent telefonów komórkowych, sprzedała 16,9 mln urządzeń tego typu i swój udział w rynku szacuje na 41 proc.