statystyki

Koronawirus jest już w całej Europie. Epidemia uderzy w gospodarkę

autor: Magdalena Cedro11.03.2020, 08:16; Aktualizacja: 11.03.2020, 08:16
Komisja Europejska rozważa poluzowanie regulacyjnego gorsetu, by pomóc najbardziej dotkniętym sektorom.

Komisja Europejska rozważa poluzowanie regulacyjnego gorsetu, by pomóc najbardziej dotkniętym sektorom.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: MARCO OTTICO

Komisja Europejska rozważa poluzowanie regulacyjnego gorsetu, by pomóc najbardziej dotkniętym sektorom.

Przypadki zakażenia stwierdzono już we wszystkich krajach członkowskich – poinformowała wczoraj w europarlamencie unijna komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides. Chociaż KE postanowiła nie zmieniać na razie swoich prognoz gospodarczych (zgodnie z tą zimową PKB Polski w 2020 r. ma wzrosnąć o 3,3 proc.), to nie ukrywa, że koronawirus uderzy w europejską gospodarkę, najbardziej w handel, transport i turystykę. Komisarz do spraw przemysłu Thierry Breton szacuje, że tylko ten ostatni sektor może tracić miesięcznie 1 mld euro. Dlatego – jak zapowiedział w poniedziałek wieczorem – Komisja Europejska przygotowuje plan działania mający pomóc biznesowi przetrwanie trudnych czasów.

Priorytetem ma być wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz poluzowanie niektórych zasad dotyczących pomocy publicznej, co ma umożliwić państwom członkowskim wspieranie sektorów dotkniętych rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

KE rozważa też zmianę przepisów regulujących rynek lotniczy. Chodzi o zasady dotyczące rezerwowania slotów, zgodnie z którymi linie lotnicze są zobowiązane do wykorzystania na europejskich lotniskach przydzielonego limitu na dany rok, inaczej mogą je stracić. O zniesienie tych zasad zwróciły się do Brukseli europejskie linie, które już dzisiaj borykają się z poważnymi problemami. British Airways po tym, jak okazało się, że zarażeni koronawirusem są sami pracownicy przewoźnika, zdecydowało się na odwołanie 342 lotów i złagodzenie zasad zmiany rezerwacji dla pasażerów. Niemiecka Lufthansa zwróciła się o wsparcie do niemieckiego rządu.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane