statystyki

Koronawirus jest już w całej Europie. Epidemia uderzy w gospodarkę

autor: Magdalena Cedro11.03.2020, 08:16; Aktualizacja: 11.03.2020, 08:16
Komisja Europejska rozważa poluzowanie regulacyjnego gorsetu, by pomóc najbardziej dotkniętym sektorom.

Komisja Europejska rozważa poluzowanie regulacyjnego gorsetu, by pomóc najbardziej dotkniętym sektorom.źródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: MARCO OTTICO

Komisja Europejska rozważa poluzowanie regulacyjnego gorsetu, by pomóc najbardziej dotkniętym sektorom.

Przypadki zakażenia stwierdzono już we wszystkich krajach członkowskich – poinformowała wczoraj w europarlamencie unijna komisarz do spraw zdrowia Stella Kyriakides. Chociaż KE postanowiła nie zmieniać na razie swoich prognoz gospodarczych (zgodnie z tą zimową PKB Polski w 2020 r. ma wzrosnąć o 3,3 proc.), to nie ukrywa, że koronawirus uderzy w europejską gospodarkę, najbardziej w handel, transport i turystykę. Komisarz do spraw przemysłu Thierry Breton szacuje, że tylko ten ostatni sektor może tracić miesięcznie 1 mld euro. Dlatego – jak zapowiedział w poniedziałek wieczorem – Komisja Europejska przygotowuje plan działania mający pomóc biznesowi przetrwanie trudnych czasów.

Priorytetem ma być wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz poluzowanie niektórych zasad dotyczących pomocy publicznej, co ma umożliwić państwom członkowskim wspieranie sektorów dotkniętych rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

KE rozważa też zmianę przepisów regulujących rynek lotniczy. Chodzi o zasady dotyczące rezerwowania slotów, zgodnie z którymi linie lotnicze są zobowiązane do wykorzystania na europejskich lotniskach przydzielonego limitu na dany rok, inaczej mogą je stracić. O zniesienie tych zasad zwróciły się do Brukseli europejskie linie, które już dzisiaj borykają się z poważnymi problemami. British Airways po tym, jak okazało się, że zarażeni koronawirusem są sami pracownicy przewoźnika, zdecydowało się na odwołanie 342 lotów i złagodzenie zasad zmiany rezerwacji dla pasażerów. Niemiecka Lufthansa zwróciła się o wsparcie do niemieckiego rządu.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane