W sobotę rada nadzorcza Polskiej Miedzi odwołała prezesa Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego i wiceprezesa ds. aktywów zagranicznych Michała Jezioro.
Do czasu wyboru nowego prezesa pracami zarządu KGHM Polska Miedź pokieruje wiceprezes ds. rozwoju Rafał Pawełczak.
27 lutego pisaliśmy w DGP, że rada nadzorcza Polskiej Miedzi zbierze się przed zaplanowanym walnym (15 marca, wtedy planowane są zmiany w radzie).
Walka o wpływy w KGHM Polska Miedź nie jest nowym zjawiskiem, bo „Księstwo Lubińskie” – jak mówi się o kombinacie – rządzi się własnymi prawami, a największy wpływ mają tam lokalni politycy.
W kręgach PiS można było usłyszeć, że były prezes nie sprostał oczekiwaniom, jakie postawił mu premier Mateusz Morawiecki. To o tyle ciekawe, że wyniki KGHM za 2017 r. nie są jeszcze znane – publikacja w środę.
Odwołanie Domagalskiego-Łabędzkiego forsował m.in. dolnośląski poseł i wiceszef PiS Adam Lipiński. Były prezes wymienił w spółce wielu lokalnych działaczy kojarzonych z PiS niekoniecznie na takie osoby, które rządzącej partii się podobały. Gdy pod koniec lutego rozmawialiśmy z posłem Lipińskim o nagłaśnianej przez DGP od 12 lutego sprawie przekroczeń norm toksycznego arsenu w Głogowie i Legnicy (tam pracują huty miedzi KGHM), zmian kadrowych nie chciał komentować.
Michał Jezioro poza tym, że jest człowiekiem odwołanego prezesa (Domagalski-Łabędzki w 2016 r. wnioskował o powołanie go w skład zarządu), stracił posadę także przez kłopoty, z którymi w swoich zagranicznych projektach boryka się KGHM. Odpisy z powodu utraty wartości zagranicznych aktywów spółki za rok 2017 są mniejsze i tym razem nie dotyczą chilijskiej Sierra Gordy, ale kanadyjskiego Ajaksu – inwestycja ta w zasadzie jest skreślona.
Kto będzie nowym szefem miedziowego giganta? Giełda nazwisk bogata. Jest na niej i wiceminister Paweł Gruza, i szef ARP Marcin Chludziński, ale również wiceprezes Ryszard Jaśkowski oraz Miłosz Stanisławski, były członek rady nadzorczej KGHM (dziś w radzie nadzorczej Polskiej Grupy Górniczej). Mówi się też, że kombinatem mógłby pokierować wyznaczony obecnie na p.o. prezesa Rafał Pawełczak.
Domagalski-Łabędzki był trzecim prezesem KGHM Polska Miedź od wygranych przez PiS wyborów w 2015 r. Po odwołaniu w 2016 r. Herberta Wirtha szefem kombinatu został na kilka miesięcy Krzysztof Skóra, jesienią 2016 r. zastąpił go Domagalski-Łabędzki.