Konieczne jest zwiększenie budżetu na obronność; potrzebujemy więcej pieniędzy na modernizację, przebudowę oraz zwiększenie liczebności polskiej armii - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że równie ważne są też dobrze sformułowane przepisy, które regulują te kwestie.

"To dla mnie, jako prezydenta RP, a zarazem najwyższego zwierzchnika Sił Zbrojnych, bardzo ważny i radosny moment" - powiedział prezydent po podpisaniu w poniedziałek nowelizacji ustawy przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych zwiększającej stopniowo wydatki na obronność do co najmniej 2,5 proc. PKB.

Prezydent podkreślił, że z koniecznością zwiększenia wydatków na obronność zgadza się też m.in. premier Beata Szydło oraz ministrowie jej rządu. "Pamiętam rozmowę, którą odbyliśmy w Belwederze przed szczytem NATO. Był obecny szef MON Antonii Macierewicz, pani premier Beata Szydło, był minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki" - wymieniał.

Podczas rozmowy - podkreślił prezydent - zgodzono się "jednoznacznie, że konieczne jest generalne zwiększenie budżetu na obronność".

"Potrzebujemy więcej pieniędzy na modernizację polskiej armii, na jej przebudowę, na zwiększenie jej liczebności. Zarazem potrzebujemy bardzo dobrych uregulowań prawnych, po to abyśmy w klarowny sposób, na podstawie dobrze sformułowanych przepisów mogli realizować swoje zobowiązania sojusznicze. To zobowiązanie jest bardzo proste: min. 2 proc. PKB rocznie musi być wydatkowane na obronność" - powiedział prezydent.