Zapowiedź nakręcenia z Netflixem serialu podbiła giełdowe notowania Platige Image o 37 proc.
Zajmująca się produkcją animacji, reklam i filmów spółka poinformowała o podpisaniu umowy z globalnym gigantem minutę po południu. Reakcja inwestorów była natychmiastowa – kurs akcji w ciągu 20 minut skoczył z 40 do 50 zł. Jeszcze przed godziną 13 notowania sięgnęły 60,1 zł. Ostatecznie, na zakończenie dnia, akcje Platige Image kosztowały 55 zł, najwięcej w historii. Niewielka, biorąc pod uwagę zmianę ceny, była skala transakcji. Właściciela zmieniło 40 tys. akcji, obroty nieznacznie przekroczyły 2 mln zł. Na koniec sesji firma wyceniana była na 175 mln zł.
– Trudno sobie wyobrazić zdarzenie, które może spowodować tak gwałtowną zmianę kursu. W tym przypadku inwestorzy policzyli przyszłe zyski, choć trudno stwierdzić, na jakiej zasadzie to zrobili. Na GPW w dalszym ciągu mamy trend wzrostowy, nawet jeśli ostatnie sesje wypadły nieco słabiej. W takich warunkach inwestorzy mają tendencje do nadmiernego optymizmu – mówi jeden z analityków.
Choć korzyści z umowy z Netflixem są niepewne, kurs akcji Platige Image rośnie / Dziennik Gazeta Prawna
O czym dokładnie poinformował Platige Image? Spółka podpisała z Netflixem umowę określającą podstawowe założenia produkcji pierwszego i kolejnych sezonów serialu o wiedźminie Geralcie na podstawie prozy Andrzeja Sapkowskiego. Informacja mogła być dla inwestorów zaskoczeniem, bo w 2014 r. spółka informowała, że rozpoczęła przygotowania do produkcji pełnometrażowego filmu fabularnego „Wiedźmin”. Wtedy też kupiła od Andrzeja Sapkowskiego prawa do ekranizacji sagi. Projekt ten nigdy jednak nie wyszedł poza wstępną fazę.
„Emitent uznaje rozpoczęcie współpracy z Netflixem za istotne z perspektywy działalności i strategii rozwoju studia polegającej na rozwijaniu oryginalnej własności intelektualnej z obszaru kulturotechu – przemysłu opartego na oryginalnym dorobku kulturowym, nowych technologiach i modelach biznesowych” – możemy przeczytać w komunikacie.
Jednocześnie Platige zaznaczył, że Netflix nie jest zobowiązany do wyprodukowania filmu, a rozpoczęcie produkcji będzie uzależnione od jego decyzji. W przypadku gdyby powstał pierwszy sezon, Platige ma zagwarantowane przychody, których wartość nie przekroczy 10 proc. obrotów firmy w zeszłym roku. Chodzi o niecałe 9 mln zł. O przyszłych zyskach Platige nic nie wspomina.
Mimo wszystko reakcja inwestorów wydaje się zrozumiała. Na rynku kapitałowym „Wiedźmin” kojarzy się z sukcesem CD Projektu. Wyprodukowane przez firmę trzy gry komputerowe na podstawie przygód Geralta z Rivii sprzedały się dotychczas w ponad 25 mln egzemplarzy na całym świecie. W ostatnich pięciu latach kurs akcji CD Projektu wzrósł o niemal 1300 proc., dając impuls do hossy w całej branży. Hossy, która w ostatnich tygodniach nieco przygasła za sprawą CI Games. Przez ostatni miesiąc notowania akcji spadły ponad 60 proc. po nieudanej dla firmy premierze gry „Snajper 3”.
Takie ostrzeżenie inwestorzy kupujący akcje Platige Image wczoraj ignorowali. Bo do spółki przyciąga także nazwisko Tomasza Bagińskiego. Polski rysownik, animator i reżyser w 2002 r. był nominowany do Oscara za krótkometrażowy film „Katedra” . Jest też udziałowcem Platige Image i ma ponad 8 proc. akcji. Ma być również jednym z reżyserów pierwszego sezonu realizowanego wspólnie z Netflixem serialu. Jego premiera spodziewana jest w 2018 r. Platige Image będzie także wykonawcą niektórych efektów specjalnych.