Udzielaniem kredytów z dopłatami zainteresowanych jest coraz więcej banków. Rozmowy w sprawie przystąpienia do programu prowadzone są z kolejnymi 15 instytucjami.

- Myślę, że w I półroczu podpiszemy z nimi umowy o finansowym wsparciu przy udzielaniu kredytów z dopłatami - mówi Bogdan Zdunek, zastępca dyrektora Departamentu Funduszy Mieszkaniowych BGK.

Sam BGK bezpośrednio nie udziela takich pożyczek. Wkrótce kredyty z dopłatą będzie można wziąć w Lukas Banku, Invest-Banku, mBanku oraz Banku Hipotecznym Pekao.

W tej chwili kredytów z dopłatą udzielają PKO BP, Pekao, Bank Pocztowy, niektóre banki spółdzielcze i SKOK-i. Łączna wartość dopłaty w ciągu ośmiu lat przy kredycie w wysokości 200 tys. zł wynosi ponad 65 tys. zł.

- Osoba zainteresowana uzyskaniem dopłaty może zapoznać się z warunkami, na jakich można uzyskać ten kredyt na naszej stronie www.bgk.com.pl - mówi dyrektor Zdunek.

Wniosek o kredyt z dopłatą trzeba składać w konkretnym banku lub SKOK-u.

- Dokumenty wymagane od osób zainteresowanych uzyskaniem takiego kredytu nie różnią się od przedkładanych przez osoby zaciągające kredyty mieszkaniowe udzielane na warunkach komercyjnych. Stosujemy tylko nieco inny wzór wniosku kredytowego - mówi Maciej Kazimierski z PKO BP.

Trzeba się liczyć z koniecznością dostarczenia zaświadczenia o zatrudnieniu, o dochodach i o niezaleganiu z podatkami. Procedura jest identyczna jak przy zwykłym kredycie mieszkaniowym. Bank na pewno sprawdzi naszą historię kredytową, a do czasu ustanowienia hipoteki będziemy musieli płacić ubezpieczenie nieruchomości.

Kredytu z dopłatą nie dostanie każdy, lecz tylko osoba, która zdaniem banku posiada odpowiednią zdolność kredytową. Obecnie nie jest łatwo spełnić wszystkie wymagania banków.

- Zdolność kredytowa wyliczana jest na pełną kwotę kredytu, z pełnym oprocentowaniem, bez uwzględniania ośmioletniego okresu dopłat - mówi Ewa Gromadzka z Banku Polskiej Spółdzielczości.

Jednak dzięki nowelizacji ustawy klient, który nie ma odpowiedniej zdolności kredytowej, może do kredytu dołączyć najbliższą rodzinę.

- Stają się oni stroną umowy. Ich dochody sumują się, dzięki czemu kredyt dla banku staje się mniej ryzykowny - uważa Bogdan Zdunek.

Biorąc kredyt z dopłatą, trzeba przede wszystkim porównać prowizje pobieraną przez bank.

- Od dłuższego czasu marże przy tego rodzaju kredytach nie zmieniły się i wynoszą średnio od 1,3 do 1,5 proc. - mówi Jarosław Sadowski z Expandera.

W PKO BP marża jest negocjowana indywidualnie i jest ustalana w przedziale od 0 do 3,5 proc. Zdaniem specjalistów, jest niemal pewne, że w tym roku popyt na kredyty z dopłatą będzie rekordowo wysoki.

- Jesteśmy przygotowani na udzielenie 19,2 tys. kredytów na łączną kwotę 2,5 mld zł - mówi Bogdan Zdunek z BGK.

W 2008 roku udzielono 7 tys. kredytów z dopłatami na kwotę ponad 800 mln zł.