statystyki

Lotos i Orlen wydadzą miliardy na nowe projekty

autor: Aleksandra Gruszczyńska19.12.2016, 07:33; Aktualizacja: 19.12.2016, 07:45
Orlen-paliwa

Orlen i Lotos, dwa giganty paliwowe w skali naszego rynku, przedstawiły nowe strategie rozwoju.źródło: Bloomberg

Paliwowe koncerny chcą inwestować, ale nie za pieniądze wyciągnięte z kieszeni kierowców.

Orlen i Lotos, dwa giganty paliwowe w skali naszego rynku, przedstawiły nowe strategie rozwoju. Lotos zaprezentował zamiary w horyzoncie 2022 r. W pierwszych dwóch latach firma zamierza skupić się na stabilizacji sytuacji ekonomiczno-finansowej. Zadłużenie spółki na koniec września tego roku wynosiło 4,4 mld zł, od początku roku zmniejszyło się o 1,3 mld zł. By mieć pieniądze na inwestycje, Lotos planuje oszczędności. Spółka zamierza ograniczyć koszty działalności operacyjnej, scentralizować system zakupów i zoptymalizować strukturę grupy kapitałowej.

W planach Lotosu do 2022 r. nakłady inwestycyjne mają sięgnąć 9,4 mld zł. W pierwszej kolejności zostaną dokończone już trwające projekty. Chodzi głównie o modernizację gdańskiej rafinerii. Ma to kosztować ok. 2 mld zł. Inwestycja powinna zakończyć się do 2018 r. Lotos wyda też 4 mld zł na prace związane z przygotowaniem planu eksploatacji nowych złóż. Priorytetem pozostają Bałtyk i Morze Północne. Spółka ma także chęć wejść w inne obszary wydobywcze. Chodzi o Wielką Brytanię, Holandię, Danię, Morze Czarne, Morze Kaspijskie, Adriatyk, ale i lądowe obszary Europy Środkowo-Wschodniej. Opłacalność zaangażowania się w te projekty jest na razie analizowana.

Do końca strategii koncern zamierza zainwestować ponad 3 mld zł w inwestycje, których cel nie został określony. Strategia gdańskiej firmy zakłada też zwiększenie liczby stacji benzynowych do 2022 r., z obecnych 476 do ok. 550.

Lotos chciałby podwojenia zysku operacyjnego z poziomu ok. 2 mld zł do ok. 4 mld zł. Pierwszy dodatkowy miliard przyniosą spółce już realizowane projekty inwestycyjne.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • v(2016-12-19 21:51) Zgłoś naruszenie 00

    no jasne, trzeba dofinansować beneficjentów dobrej zmiany, a że to same niekompetentne gumofilce zpo rodzicach z reformy rolnej...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane