statystyki

Lotos i Orlen wydadzą miliardy na nowe projekty

autor: Aleksandra Gruszczyńska19.12.2016, 07:33; Aktualizacja: 19.12.2016, 07:45
Orlen-paliwa

Orlen i Lotos, dwa giganty paliwowe w skali naszego rynku, przedstawiły nowe strategie rozwoju.źródło: Bloomberg

Paliwowe koncerny chcą inwestować, ale nie za pieniądze wyciągnięte z kieszeni kierowców.

Orlen i Lotos, dwa giganty paliwowe w skali naszego rynku, przedstawiły nowe strategie rozwoju. Lotos zaprezentował zamiary w horyzoncie 2022 r. W pierwszych dwóch latach firma zamierza skupić się na stabilizacji sytuacji ekonomiczno-finansowej. Zadłużenie spółki na koniec września tego roku wynosiło 4,4 mld zł, od początku roku zmniejszyło się o 1,3 mld zł. By mieć pieniądze na inwestycje, Lotos planuje oszczędności. Spółka zamierza ograniczyć koszty działalności operacyjnej, scentralizować system zakupów i zoptymalizować strukturę grupy kapitałowej.

W planach Lotosu do 2022 r. nakłady inwestycyjne mają sięgnąć 9,4 mld zł. W pierwszej kolejności zostaną dokończone już trwające projekty. Chodzi głównie o modernizację gdańskiej rafinerii. Ma to kosztować ok. 2 mld zł. Inwestycja powinna zakończyć się do 2018 r. Lotos wyda też 4 mld zł na prace związane z przygotowaniem planu eksploatacji nowych złóż. Priorytetem pozostają Bałtyk i Morze Północne. Spółka ma także chęć wejść w inne obszary wydobywcze. Chodzi o Wielką Brytanię, Holandię, Danię, Morze Czarne, Morze Kaspijskie, Adriatyk, ale i lądowe obszary Europy Środkowo-Wschodniej. Opłacalność zaangażowania się w te projekty jest na razie analizowana.

Do końca strategii koncern zamierza zainwestować ponad 3 mld zł w inwestycje, których cel nie został określony. Strategia gdańskiej firmy zakłada też zwiększenie liczby stacji benzynowych do 2022 r., z obecnych 476 do ok. 550.

Lotos chciałby podwojenia zysku operacyjnego z poziomu ok. 2 mld zł do ok. 4 mld zł. Pierwszy dodatkowy miliard przyniosą spółce już realizowane projekty inwestycyjne.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • v(2016-12-19 21:51) Zgłoś naruszenie 00

    no jasne, trzeba dofinansować beneficjentów dobrej zmiany, a że to same niekompetentne gumofilce zpo rodzicach z reformy rolnej...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane