Najbogatsi ludzie na świecie są obieżyświatami, często posiadając kilka domów i prywatne odrzutowce. Gdzie żyje większość z nich?

Okazuje się, że około połowa finansowej elity posiada swoje główne rezydencje w grupie zaledwie 10 miast – wynika z raportu Knight Frank’s 2019 Wealth.

Największa liczba osób z majątkami na poziomie co najmniej 30 mln dol. żyje w Londynie, Tokio albo Singapurze. Chociaż USA jest największą gospodarką świata, to w pierwszej dziesiątce zestawienia znalazł się tylko Nowy Jork, który plasuje się na 4. pozycji. Pierwszą dziesiątkę uzupełniają kolejno Pekin, Paryż, Seul, Tajpej, Zurych i Sao Paulo.

Dane z raportu podkreślają, że mieszkania krezusów koncentrują się w wielkich metropoliach. Przyciągają ich zalety wielkich ośrodków, takie jak rozbudowane centra biznesowe, bogactwo stylów życia, rozwinięta służba zdrowia czy dobrze rozwinięty transport. Dotyczy to szczególnie Londynu (lidera rankingu), który jest politycznym i biznesowym centrum Europy.

Z badania Knight Frank wynika, że w zeszłym roku na świecie odnotowano prawie 200 tys. ultrabogatych osób (z majątkiem powyżej 30 mln dol.). Ponad dwie trzecie z nich żyje w Azji, Europie albo Ameryce Płn. Szybki rozwój azjatyckich gospodarek sprawi, że w tym roku po raz pierwszy w historii liczba osób z majątkiem powyżej miliona dolarów wyniesie 20 mln.

Rozwój gospodarczy azjatyckich państw napędza także inwestycje w dobra luksusowe. Nabywcy z Chin i Hongkongu odpowiadali w zeszłym roku za około jedną czwartą wszystkich zakupów mieszkań w Londynie o wartości co najmniej 2,6 mln dol.

Wartość dóbr luksusowych wyraźnie wzrosła w ciągu ostatniej dekady. W przypadku rzadkich gatunków whisky o 582 proc., w przypadku luksusowych aut o 258 proc., natomiast przypadku dzieł sztuki o 158 proc.