Korea Południowa powróciła na pierwsze miejsce w najnowszym indeksie Bloomberg Innovation Index, a Stany Zjednoczone wypadły z pierwszej dziesiątki.

Korea Południowa najbardziej innowacyjną gospodarką świata

Korea Południowa odzyskała koronę mistrza od Niemiec, które spadły na czwarte miejsce. Korea znajduje się na szczycie indeksu po raz siódmy z dziewięciu dotychczas publikowanych zestawień. Singapur i Szwajcaria awansowały o jedno miejsce na drugie i trzecie miejsce.

Indeks Bloomberga analizuje dziesiątki kryteriów przy użyciu siedmiu równoważnych wskaźników, w tym wydatków na badania i rozwój, zdolności produkcyjnych i koncentracji zaawansowanych technologicznie spółek publicznych.

Rankingi z 2021 r. odzwierciedlają świat, w którym walka z Covid-19 wysunęła innowacje na pierwszy plan - od działań rządu mających na celu powstrzymanie pandemii, po infrastrukturę cyfrową, która pozwoliła gospodarkom przejść przez nią, oraz wyścig w celu opracowania szczepionek, które mogą zakończyć koszmar pandemii i związanych z nią lockdownów.

Liderzy innowacji przodują w walce z pandemią

Wiele danych Bloomberga pochodzi sprzed pandemicznego kryzysu. Mimo to należy zauważyć, że wiele państw znajdujących się wysoko w indeksie - takich jak Korea, Niemcy i Izrael - było światowymi liderami w niektórych obszarach walki z pandemią, niezależnie od tego, czy chodzi o śledzenie kontaktów zakażonych, czy szybkie szczepienia.

Amerykańskie nazwy, takie jak Zoom Video Communications Inc. lub producent szczepionek Pfizer Inc., są jednymi z symboli innowacji minionego roku, odzwierciedlając najwyższy ranking USA pod względem koncentracji firm z branży zaawansowanych technologii.

Powrót Korei na pierwsze miejsce jest spowodowany głównie wzrostem aktywności patentowej, która zajmuje czołowe miejsce, a także bardzo dobrym wynikom w zakresie badań i rozwoju oraz produkcji.

Singapur znajdujący się na drugim miejscu, który przeznacza środki budżetowe na pomoc pracownikom i firmom w przejściu do gospodarki cyfrowej, również osiąga wysokie wyniki w dziedzinie produkcji - a konkurencyjne na całym świecie uniwersytety plasują go na szczycie rankingu szkolnictwa wyższego. Z kolei Szwajcaria, lider technologii finansowej i biologicznej, plasuje się blisko czołówki w obu kategoriach badawczych indeksu.

Chiny kontra USA

Jako dwie największe gospodarki, Stany Zjednoczone i Chiny odpowiadają za większość światowych innowacji, a także toczą bitwę o kluczowe obszary, takie jak prawa własności intelektualnej. Różnica między nimi stale malała w okresie istnienia indeksu. W tym roku oba kraje odnotowały spadek w rankingu.

USA osiągały słabe wyniki w szkolnictwie wyższym, mimo że amerykańskie uniwersytety są znane na całym świecie. Słabe wyniki prawdopodobnie pogorszyły przeszkody dla zagranicznych studentów, którzy zwykle zajmują czołowe miejsce na lekcjach nauk ścisłych i technicznych - najpierw z powodu polityki wizowej administracji Trumpa, a później z powodu pandemii.

Chiny, które spadły o jedno miejsce na 16. miejsce w indeksie 2021, są uwikłane w bitwę z USA o kluczowe aspekty polityki innowacyjnej.

Pozycja Polski w Bloomberg Innovation Index

W ogólnym rankingu w 2021 r. Polska zajęła 23. pozycję, co w porównaniu do poprzedniego zestawienia oznacza awans o 2 pozycje. Najlepiej wypadamy pod względem wartości dodanej produkcji i koncentracji zaawansowanych technologicznie spółek. W obu tych kategoriach Polska uplasowała się na 19. pozycji.

W pozostałych kategoriach plasujemy się w między 28. a 34. miejscem. Zdolność produkcyjna polskiej gospodarki pozwoliła na sklasyfikowanie nas na 34. miejscu tej kategorii. Pod względem nakładów na badania i rozwój oraz koncentracji personelu naukowego Polska zajęła 33. pozycję. Działalność patentowa to 30. miejsce, a w szkolnictwo wyższe 28.