Region Azji i Pacyfiku charakteryzuje się najwyższymi kosztami życia dla osób zamożnych. Najdroższymi miastami są Szanghaj, Tokio i Hongkong.

Dalej na tej liście znalazły się Monaco, Tajpej, Zurych, Paryż, Londyn, Singapur oraz Nowy Jork.

Supremacja miast z Azji to pochodna szybkiego przezwyciężenia przez kraje tego kontynentu pandemii koronawirusa. Spadły koszty luksusowego życia w Ameryce Płn. i Płd., głównie ze względu na dewaluację amerykańskiego i kanadyjskiego dolara oraz walut Ameryki Łacińskiej – wynika z raportu Julius Baer Group Ltd.

Podczas gdy załamanie w turystyce doprowadziło w zeszłym roku do spadku cen wynajmu apartamentów hotelowych o 9,3 proc., bilety lotnicze w klasie biznes zdrożały o 11 proc., co jest największym wzrostem w kategorii luksusowych usług, ponieważ linie lotnicze musiały zrekompensować sobie spadek sprzedaży. Wśród towarów najbardziej spadły ceny eleganckich butów damskich (o 12 proc.).

Ceny towarów i usług w Azji były znacznie niższe niż wskaźnik cen konsumpcyjnych w regionie od 2013 roku.

Szanghaj stał się najdroższym miastem dla zamożnych osób po zeszłorocznym wzroście cen o 6 proc. W Hongkongu natomiast nie uległy one znaczącej zmianie. W Szanghaju doszło do „znacznej anomalii”: loty w klasie biznes wzrosły o 82 proc., a ceny pokoi hotelowych o 15 proc.

Ogólnie rzecz biorąc, życie w luksusowy styl życia na całym świecie podrożał w 2020 roku tylko o około 1 proc.