Gdzie znajduje się najlepsze miejsce do życia? Według ostatniego rankingu World Happiness Report najszczęśliwszym regionem na świecie wciąż pozostaje północ Europy.

Finlandia, Islandia i Dania zostały uznane za trzy najszczęśliwsze kraje na świecie w badaniu opartym na ankietach Instytutu Gallupa oraz analizie wskaźników rozwojowych.

Pomimo wybuchu pandemii COVID-19, poziom zadowolenia nie zmienił się znacząco na całym świecie w 2020 roku. Większość wywiadów do raportu została przeprowadzona wiosną 2020 roku, czyli podczas pierwszej fali pandemii.

W pierwszej dziesiątce rankingu znalazło się aż dziesięć państw europejskich. Od 2019 roku Szwajcaria awansowała o dwa miejsca, zajmując w najnowszym badaniu czwartą pozycję. Niemcy awansowały nawet o dziesięć miejsc na siódme miejsce. Jedynym krajem spoza Europy, który w znalazł się pierwszej dziesiątce najszczęśliwszych krajów, była Nowa Zelandia. Kanada, która w poprzedniej edycji badania była na 10. pozycji, obecnie spadła na 15. miejsce.

Stany Zjednoczone awansowały z 19. na 14. miejsce, podczas gdy Wielka Brytania osunęła się na 18. pozycję. Izrael stał się drugim co do wielkości krajem poza Europą na 11. miejscu, a Tajwan zajął najwyższe miejsce w Azji (19). Najlepszym krajem z Afryki była Nigeria, która uplasowała się na 59. miejscu. Polska uplasowała się na 39, pozycji.

ikona lupy />
Ranking World Happiness Report 2020 / statista.com