Listopad przyniósł kilka istotnych zmian w zestawieniu najlepszych rachunków oszczędnościowych. Nie jest to być może rewolucja, jednak z pewnością nie będziemy narzekać na rosnące oprocentowanie kont z dalszych pozycji rankingu.

Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął Bank Millennium ze swoim Kontem Oszczędnościowym oprocentowanym w wysokości 5,67%. Na drugiej pozycji się uplasował się Polbank EFG z Kontem Codzienny Sukces. Do niedawna bezsprzeczny, comiesięczny lider rankingów kont oszczędnościowych, BNP Paribas z Kontem WIĘCEJ Oszczędnościowym (5,5%), zajął trzecie miejsce.

Dzienna kapitalizacja? Nie, dziękuję

Nowa promocja Konta Oszczędnościowego Banku Millennium trwająca do 9 stycznia 2012 r., przewiduje dla nowo wpłaconych środków oprocentowanie podwyższone o 3%. Tym samym zamiast standardowych 4%, możemy liczyć aż na 7% zysku. Na koncie oszczędnościowym Banku Millennium odsetki dopisywane są co miesiąc. Oznacza to, że po odliczeniu podatku oprocentowanie wyniesie 5,67% - i jest najwyższe na rynku. Bank Millennium udowadnia tym samym, że liczą się nie tylko konta z dzienną kapitalizacją odsetek.

Reklama
Ranking kont oszczędnościowych - kwota 10000 zł
poz. Bank Nazwa produktu Oprocentowanie po podatku Kapitalizacja
Bank Millennium Konto Oszczędnościowe 5,67% miesięczna
Polbank EFG Konto Codzienny Sukces 5,53% dzienna
BNP Paribas Konto WIĘCEJ Oszczędnościowe 5,50% dzienna
4 Deutsche Bank PBC db Konto Oszczędnościowe 24H 5,05% dzienna
5 Kredyt Bank Konto Oszczędnościowe "Lokata Swobodna" 4,45% dzienna
6 BPH Sezam Oszczędzam Plus 4,42% dzienna
7 Alior Bank Konto Oszczędnościowe 4,35% dzienna
8 Meritum Bank Meritum Konto Silnie Zarabiające 4,30% dzienna
9 eurobank rachunek oszczędnościowy 4,05% dzienna
10 Credit Agricole Bank Polska SA Rachunek Oszczędzam 4,05% dzienna
Dane na 8.11.2011, źródło: www.totalmoney.pl oraz strony banków.

Konto, które odniosło sukces

Zdobywca drugiego miejsca w zestawieniu – Konto Codzienny Sukces – to nowa oferta Polbanku EFG. Rachunek z dzienną kapitalizacją odsetek i oprocentowaniem promocyjnym 5,53% to aktualnie jedno z najlepszych kont oszczędnościowych na rynku. Promocja „Zyskowna Jesień” trwa do 15 stycznia 2012 r., później oprocentowanie wróci do standardowego poziomu 5%. Do tego należy zwrócić uwagę, że podobnie jak w większości przypadków, darmowy jest pierwszy przelew w miesiącu. Każdy kolejny kosztuje tylko 5 zł, co jest pewną nowością na rynku. Darmowa jest również pierwsza wypłata gotówkowa z konta – każda kolejna to opłata rzędu 10 zł. Konto Codzienny Sukces mogą założyć, i cieszyć się z oprocentowania 5,53%, posiadacze Rachunku Bankowości Osobistej, Mistrzowskiego Konta Osobistego lub Rachunku pomagającego, którzy wpłacą na zakładane konto kwotę między 5 000 zł a 15 582 zł.

W Aliorze bez osobistego

Choć pewną „oczywistą oczywistością” wydaje się, że najlepsze są oferty z pierwszych pozycji rankingu, to powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że zazwyczaj aby otworzyć rachunek oszczędnościowy, musimy posiadać konto osobiste w danym banku. Takiego wymogu nie stawia przed nami np. Alior Bank, proponując równocześnie do konta oszczędnościowego wydanie karty debetowej.

Sprawdź propozycje kont oszczędnościowych – najlepsze oferty na rynku

Czym kierować się przy wyborze oferty?

Przede wszystkim należy pamiętać, że do zakładanego konta oszczędnościowego w większości przypadków musimy otworzyć również konto osobiste w danym banku. I tutaj należy skupić się na taryfie opłat i prowizji – ile wyniesie nas prowadzenie nowego rachunku. Może się okazać, że bardziej opłacalne będzie uczynienie banku w którym składamy nasz depozyt bankiem głównym, by zmniejszyć koszty jego prowadzenia. Zwróćmy także uwagę na koszt kolejnych przelewów w miesiącu – niewykluczone bowiem, że będziemy potrzebowali np. kilkakrotnie awaryjnie przelać pieniądze z konta oszczędnościowego w krótkim okresie czasu.