PKO BP jako pierwszy na początku października ma uruchomić możliwość potwierdzenia Profilu Zaufanego, czyli klucza do kontaktów obywateli z urzędnikami poprzez sieć.
Pomysł na upowszechnienie rządowych e-usług, do którego wstępem był eksperyment z umożliwieniem składania wniosków o wypłaty z programu „Rodzina 500 plus” za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej, wchodzi w fazę realizacji. Największy krok w tym procesie, czyli wyłączenie Profilu Zaufanego (uproszczonego sposobu identyfikacji cyfrowej tożsamości obywatela) z systemu ePUAP, będzie miał miejsce w tym tygodniu. – To niezbędne, by wreszcie upowszechnić stosowanie ePUAP. Dziś swoje PZ ma jakieś pół miliona Polaków, z czego większość to urzędnicy. Bez powszechnego potwierdzania w sieci, że dana osoba jest tym, za kogo się podaje, nie możemy upowszechnić korzystania z rządowych e-usług. Stąd pomysł, by do tego procesu wciągnąć banki – mówi Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji. Prowadzą one już ponad 30 mln elektronicznych kont, a z tego sposobu dostępu do usług finansowych korzysta już co drugi dorosły Polak.
Wyłączenie Profilu Zaufanego pozwoli na to, by e-tożsamość obywatel mógł potwierdzić prościej niż obecnie. Dziś zakładając profil na ePUAP, wypełnia się wniosek online, ale i tak trzeba się wybrać do urzędu (np. gminy) i tam pokazać się urzędnikowi wraz z dowodem osobistym, potwierdzając swoją tożsamość. – Dzięki e-bankowości ten najbardziej odstraszający od zakładania kont w ePUAP element będziemy mogli ominąć. Skoro już raz, zakładając w banku konto, legitymowaliśmy się tamtejszemu pracownikowi, to teraz samo konto elektroniczne wystarczy, by potwierdzić prawdziwość Profilu Zaufanego – dodaje Manys.