SPÓŁKI
Trudniej o zyski w finansach. Większość giełdowych banków zanotowała w I kw. wyniki gorsze niż rok wcześniej. Powód: obowiązujący od lutego podatek od instytucji finansowych. Równocześnie jednak duża część banków zanotowała wzrost dochodów odsetkowych. Często był to efekt obniżki kosztów finansowania, czyli oprocentowania depozytów. PKO BP zarobił niecałe 639 mln zł, o prawie 9 mln mniej niż rok wcześniej. W Pekao zysk spadł o 51 mln zł, do 573 mln zł, a w Handlowym o 113 mln, do 104 mln zł. Wynik ING Banku Śląskiego (259 mln zł) był o 2 mln zł mniejszy niż rok wcześniej. O stracie poinformowały Bank Ochrony Środowiska (12,9 mln zł) i BPH. W przypadku tego drugiego wyniosła ona 485 mln zł wobec niewielkiego zysku rok wcześniej. Była związana z kolejnymi odpisami w ramach przygotowań do przejęcia tej instytucji przez Alior Bank. Mniejszy zysk niż przed rokiem zaprezentował również PZU (spadek z 941 mln do 487 mln zł). To m.in. efekt mniejszych dochodów z lokat spowodowanych niższymi niż na początku ub.r. stopami procentowymi. Wynik byłby słabszy, gdyby nie uwzględnienie zysków przejętego w ub.r. Alioru (80 mln zł, z czego PZU może uwzględnić 30 proc.).
Mieszane wyniki firm. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zarobiło w I kw. niemal 1,4 mld zł, o 11 proc. więcej niż przed rokiem. W energetyce zyski poszły w dół, m.in. ze względu na niższe ceny prądu. W PGE był spadek wyniku netto o 21 proc., do 869 mln zł, w Tauronie o 36 proc., do 323 mln zł, a w Enerdze o 98 proc., do 8 mln. W tym ostatnim przypadku decydujące były odpisy. Jastrzębska Spółka Węglowa miała 60 mln zł straty wobec 197 mln zł na minusie rok wcześniej, a Bogdanka, która publikuje ostateczne wyniki dziś, zapowiedziała już, że będą 54 mln zł na plusie. Spadek cen miedzi obniżył zysk KGHM z 397 mln zł rok temu do 161 mln zł w I kw. br.
Z PZU do Lotosu, z Sejmu do PZU. Robert Pietryszyn został prezesem Grupy Lotos. Kierował spółką już przez kilka poprzednich tygodni – jako p.o. prezes delegowany do pełnienia funkcji z rady nadzorczej. W związku z powołaniem na stanowisko w spółce paliwowej zrezygnował z fotela członka zarządu PZU. Obok niego powołano trzech innych członków zarządu. Na miejsce w zarządzie PZU zwolnione przez Pietryszyna trafił Andrzej Jaworski, poseł PiS, ostatnio przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych. Jaworski nie ma doświadczenia menedżerskiego w sektorze finansowym. W latach 2006–2008 był prezesem Stoczni Gdańskiej.
Japońska motokonsolidacja. Nissan za 2,2 mld dol. kupi 34 proc. akcji Mitsubishi Motors. Obie firmy już wcześniej współpracowały m.in. w dziedzinie produkcji. Mitsubishi było ostatnio obiektem skandalu: przyznało się do oszukiwania w danych dotyczących spalania. Wcześniej informowało, że sprawa dotyczyła czterech modeli. W ubiegłym tygodniu doszło dziewięć kolejnych. Problemem japońskich firm jest mocny jen. Toyota z tego powodu zapowiedziała, że jej tegoroczny zysk spadnie o 35 proc., do 1,5 biliona jenów (niecałe 14 mld dol.). Honda Motor poinformowała z kolei o kwartalnej stracie spowodowanej jednak głównie kosztami akcji naprawczej wadliwych poduszek powietrznych. ©?
Wartość rynkowa japońskich producentów aut / Dziennik Gazeta Prawna