Premier Beata Szydło powołała Marka Niechciała na stanowisko Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), podał Urząd.

"Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest centralnym organem administracji państwowej. Odpowiada bezpośrednio przed Prezesem Rady Ministrów" - czytamy w komunikacie.

Marek Niechciał jest z wykształcenia ekonomistą, absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2007-2008 był Prezesem UOKiK. Od 2008 roku był doradcą w Instytucie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego, a w latach 2007-2012 członkiem Rady Statystyki przy Prezesie Rady Ministrów, w tym jej wiceprzewodniczącym.Był zastępcą dyrektora ds. gospodarczych Departamentu Komitetu Rady Ministrów. Związany również między innymi z Urzędem Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. Pracował w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Był także dziennikarzem, specjalizującym się w tematyce ekonomicznej, podano w komunikacie.

Marek Niechciał jest ósmym szefem polskiego organu odpowiedzialnego za ochronę konkurencji i konsumentów. Zastąpi on na stanowisku Adama Jassera, który sprawował tę funkcję od marca 2014 r.