Jak poinformowała spółka w komunikacie, Witold Literacki z dniem 6 lutego został powołany na funkcję pełniącego obowiązki prezesa zarządu Orlenu.

"ORLEN S.A. informuje, że 6 lutego 2024 roku Minister Aktywów Państwowych, w imieniu akcjonariusza Skarbu Państwa, działając na podstawie § 9 ust. 1 pkt 3 Statutu Spółki powołał z dniem dzisiejszym Pana Witolda Literackiego do Zarządu ORLEN S.A. Jednocześnie Rada Nadzorcza Spółki na dzisiejszym posiedzeniu powołała Pana Witolda Literackiego z dniem 6 lutego 2024 roku na funkcję pełniącego obowiązki Prezesa Zarządu ORLEN S.A." - napisano w komunikacie spółki.

Ponadto rada nadzorcza odwołała ze składu zarządu następujące osoby:

  • Adama Buraka,
  • Krzysztofa Nowickiego,
  • Roberta Perkowskiego,
  • Piotra Sabata,
  • Iwonę Waksmundzką-Olejniczak.

Dzisiaj Borys Budka, szef Ministerstwa Aktywów Państwowych, zapowiedział, że nowy zarząd Orlenu będzie wyłoniony w konkursie. Do tego czasu w zarządzie będą osoby oddelegowane z rady nadzorczej płockiego koncernu. - Zapadła decyzja w radzie nadzorczej, że zostanie rozpisany konkurs na członków zarządu - wskazał minister w TVN24.

Kim jest Witold Literacki nowy prezes Orlenu?

Witold Literacki jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego, który ukończył w 1994 roku oraz MBA w Lubelskiej Szkole Biznesu przy współpracy z University of Central Lancashire w Wielkiej Brytanii w 2006 roku. Jak podano w komunikacie spółki, Literacki jest ekspertem w dziedzinie finansów i podatków oraz od wielu lat związany jest zawodowo z branżą paliwowo-energetyczną. Doświadczenie menedżerskie zdobywał w firmach zagranicznych oraz w polskich, w tym w PKN Orlen.

"W latach 2022 – 2023 pełnił funkcję dyrektora finansowego w PERN SA. Wcześniej w latach 2020-2022 był zatrudniony jako dyrektor finansowy w Warszawskich Zakładach Mechanicznych PZL- WZM w Warszawie SA. W latach 2008- 2020 był dyrektorem biura podatków w PKN ORLEN SA. W latach 2007 - 2008 - manager ds. podatkowych w RWS Stoen SA. W latach 1999-2007- senior manager ds. kontroli podatkowej w Carrefour Polska Sp. z o.o. W latach 1997 - 1999 zatrudniony był jako konsultant w firmie Arthur Andersen Sp. z o.o.. Od 1991 do 1997 był inspektorem w dziale kontroli podatkowych Urzędu Skarbowego w Zabrzu" - czytamy w komunikacie spółki.

Zmiany w radzie nadzorczej Orlenu

Przypomnijmy: przed weekendem rada odwołała ze stanowiska Daniela Obajtka, dotychczasowego prezesa Orlenu. Podczas dzisiejszego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia nastąpiły kolejne zmiany w radzie nadzorczej.

Z funkcji przewodniczącego rady został odwołany Wojciech Jasiński, który ze spółką związany był od 2015 roku. Walne zgromadzenie odwołało również: Wojciecha Jasińskiego, Andrzeja Szumańskiego, Annę Wójcik, Barbarę Jarzembowską, Andrzeja Kapałę, Jadwigę Lesisz, Romana Kusza i Annę Sakowicz-Kacz. Wczoraj Jan Szewczak, Patrycja Klaercka oraz Armen Artwich zrezygnowali z pełnienia funkcji członków zarządu.

Natomiast nowym przewodniczącym nowej rady został Wojciech Popiołek. Walne powołało następujących członków zgłoszonych do rady przez Skarb Państwa: Michała Gajdusa, Ewę Gąsiorek, Katarzynę Łobos, Kazimierza Mordaszewskiego, Mikołaja Pietrzaka, Ireneusza Sitarskiego, Tomasza Sójkę i Tomasza Zielińskiego.