statystyki

Dzisiejszy rynek to pole bitwy: Na pasku konkurencji

autor: Sebastian Stodolak12.02.2016, 07:23; Aktualizacja: 22.02.2016, 08:36
Konkurencja jest dobra. Czy ktoś ośmieliłby się podważyć to stwierdzenie?

Konkurencja jest dobra. Czy ktoś ośmieliłby się podważyć to stwierdzenie?źródło: ShutterStock

Rynki to pola bitwy, firmy to armie, przedsiębiorcy to generałowie. Państwa biorą udział w globalnych zmaganiach, używają finansowej artylerii i toczą wojny walutowe. O gospodarce i biznesie opowiadamy militarnym językiem, szukając zwycięzców i przegranych. Dlaczego? Padliśmy ofiarą szkodliwej ideologii konkurencji.

Konkurencja jest dobra. Czy ktoś ośmieliłby się podważyć to stwierdzenie? Trudno o takiego śmiałka. Przecież rywalizacja to podstawa wolnego rynku: firmy konkurują ze sobą o względy klienta, a im ta rywalizacja ostrzejsza, to tym lepiej, bo otrzymujemy lepszy i tańszy towar. Oczywistość. Banał.

A że niektóre przedsiębiorstwa nie wytrzymują konkurencji i upadają? To też dobrze. W ten sposób rynek odsiewa ziarna od plew. „Szkoda, że konkurencja nie jest doskonała. Szkoda, że ktoś i coś bez ustanku staje jej na drodze. A to monopole, a to biurokratyczne bariery, a to asymetria informacji” – załamują ręce ekonomiści i na przekór rzeczywistości w swoich fantazyjnych modelach zakładają konkurencję doskonałą właśnie. „Gdyby tak wszystko uczynić konkurencyjnym...” – marzą i powtarzają za największym apostołem wolnego rynku XX w. Miltonem Friedmanem: „Konkurencja jest istotą każdej efektywnej branży, telefonicznej, komputerowej, pocztowej czy chociażby edukacyjnej”.

A gdyby ktoś powiedział wam, że konkurencja może nie być tak wspaniała, jak to malują? Uwierzylibyście? Nie sądzę.


Pozostało jeszcze 91% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane