statystyki

Dzisiejszy rynek to pole bitwy: Na pasku konkurencji

autor: Sebastian Stodolak12.02.2016, 07:23; Aktualizacja: 22.02.2016, 08:36
Konkurencja jest dobra. Czy ktoś ośmieliłby się podważyć to stwierdzenie?

Konkurencja jest dobra. Czy ktoś ośmieliłby się podważyć to stwierdzenie?źródło: ShutterStock

Rynki to pola bitwy, firmy to armie, przedsiębiorcy to generałowie. Państwa biorą udział w globalnych zmaganiach, używają finansowej artylerii i toczą wojny walutowe. O gospodarce i biznesie opowiadamy militarnym językiem, szukając zwycięzców i przegranych. Dlaczego? Padliśmy ofiarą szkodliwej ideologii konkurencji.

Konkurencja jest dobra. Czy ktoś ośmieliłby się podważyć to stwierdzenie? Trudno o takiego śmiałka. Przecież rywalizacja to podstawa wolnego rynku: firmy konkurują ze sobą o względy klienta, a im ta rywalizacja ostrzejsza, to tym lepiej, bo otrzymujemy lepszy i tańszy towar. Oczywistość. Banał.

A że niektóre przedsiębiorstwa nie wytrzymują konkurencji i upadają? To też dobrze. W ten sposób rynek odsiewa ziarna od plew. „Szkoda, że konkurencja nie jest doskonała. Szkoda, że ktoś i coś bez ustanku staje jej na drodze. A to monopole, a to biurokratyczne bariery, a to asymetria informacji” – załamują ręce ekonomiści i na przekór rzeczywistości w swoich fantazyjnych modelach zakładają konkurencję doskonałą właśnie. „Gdyby tak wszystko uczynić konkurencyjnym...” – marzą i powtarzają za największym apostołem wolnego rynku XX w. Miltonem Friedmanem: „Konkurencja jest istotą każdej efektywnej branży, telefonicznej, komputerowej, pocztowej czy chociażby edukacyjnej”.

A gdyby ktoś powiedział wam, że konkurencja może nie być tak wspaniała, jak to malują? Uwierzylibyście? Nie sądzę.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane