statystyki

Obcokrajowcy chętnie kupują w Polsce. Najwięcej wydają Niemcy

autor: Janusz K. Kowalski12.01.2016, 07:33; Aktualizacja: 12.01.2016, 08:58
W trzecim kwartale ubiegłego roku naszą granicę przekroczyło 44,1 mln cudzoziemców – wynika z badań Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.

W trzecim kwartale ubiegłego roku naszą granicę przekroczyło 44,1 mln cudzoziemców – wynika z badań Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.źródło: ShutterStock

Najwięcej w Polsce wydają Niemcy, ale po przeliczeniu wartości zakupów na osobę lepsi są goście z Białorusi.

W trzecim kwartale ubiegłego roku naszą granicę przekroczyło 44,1 mln cudzoziemców – wynika z badań Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. Według szacunków urzędu od lipca do końca września wydali oni w Polsce 10,5 mld zł. To zaledwie o 0,7 proc. więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Nastąpiła więc stabilizacja ogólnego poziomu zakupów dokonywanych przez gości zagranicznych. Dane dotyczą tzw. nierezydentów, czyli osób przebywających u nas krócej niż 12 miesięcy.

Stabilizacja to efekt spadku kwot zostawianych w sklepach, restauracjach, hotelach i różnych punktach usługowych przez przybyłych od strony Rosji i Białorusi. Pierwsi przekraczający granicę lądową wydali o 28,3 proc. mniej niż przed rokiem. Drudzy zrobili o 19,8 proc. oszczędniejsze zakupy. Obie nacje zubożały ze względu na zmiany w kursach rubli rosyjskiego i białoruskiego. Z tego powodu liczba obcokrajowców, którzy przyjechali do Polski z Białorusi, zmniejszyła się o ponad 10 proc. Ale ci, którzy zdecydowali się na przyjazd, wydali w przeliczeniu na osobę podczas jednej podróży najwięcej wśród cudzoziemców.

Tak liczone zakupy przyjezdnych z Białorusi wyniosły w trzecim kwartale 769 zł i były aż o 68 proc. większe niż wydatki przybyszy z Niemiec. Ale w związku z tym, że tych, którzy przybyli do nas od strony Niemiec, było najwięcej (18,3 mln), to i kwota wydana przez nich nad Wisłą była największa i przekroczyła 4 mld zł. Na drugiej pozycji znaleźli się w tym rankingu goście z Ukrainy – prawie 1,8 mld zł, a na trzecim z Czech – 1,1 mld zł.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane