statystyki

Obcokrajowcy chętnie kupują w Polsce. Najwięcej wydają Niemcy

autor: Janusz K. Kowalski12.01.2016, 07:33; Aktualizacja: 12.01.2016, 08:58
W trzecim kwartale ubiegłego roku naszą granicę przekroczyło 44,1 mln cudzoziemców – wynika z badań Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.

W trzecim kwartale ubiegłego roku naszą granicę przekroczyło 44,1 mln cudzoziemców – wynika z badań Urzędu Statystycznego w Rzeszowie.źródło: ShutterStock

Najwięcej w Polsce wydają Niemcy, ale po przeliczeniu wartości zakupów na osobę lepsi są goście z Białorusi.

W trzecim kwartale ubiegłego roku naszą granicę przekroczyło 44,1 mln cudzoziemców – wynika z badań Urzędu Statystycznego w Rzeszowie. Według szacunków urzędu od lipca do końca września wydali oni w Polsce 10,5 mld zł. To zaledwie o 0,7 proc. więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego. Nastąpiła więc stabilizacja ogólnego poziomu zakupów dokonywanych przez gości zagranicznych. Dane dotyczą tzw. nierezydentów, czyli osób przebywających u nas krócej niż 12 miesięcy.

Stabilizacja to efekt spadku kwot zostawianych w sklepach, restauracjach, hotelach i różnych punktach usługowych przez przybyłych od strony Rosji i Białorusi. Pierwsi przekraczający granicę lądową wydali o 28,3 proc. mniej niż przed rokiem. Drudzy zrobili o 19,8 proc. oszczędniejsze zakupy. Obie nacje zubożały ze względu na zmiany w kursach rubli rosyjskiego i białoruskiego. Z tego powodu liczba obcokrajowców, którzy przyjechali do Polski z Białorusi, zmniejszyła się o ponad 10 proc. Ale ci, którzy zdecydowali się na przyjazd, wydali w przeliczeniu na osobę podczas jednej podróży najwięcej wśród cudzoziemców.

Tak liczone zakupy przyjezdnych z Białorusi wyniosły w trzecim kwartale 769 zł i były aż o 68 proc. większe niż wydatki przybyszy z Niemiec. Ale w związku z tym, że tych, którzy przybyli do nas od strony Niemiec, było najwięcej (18,3 mln), to i kwota wydana przez nich nad Wisłą była największa i przekroczyła 4 mld zł. Na drugiej pozycji znaleźli się w tym rankingu goście z Ukrainy – prawie 1,8 mld zł, a na trzecim z Czech – 1,1 mld zł.


Pozostało jeszcze 28% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane