statystyki

Apple bije rekordy: 11 mld dol. czystego zysku

autor: Krzysztof Majdan29.10.2015, 07:51; Aktualizacja: 29.10.2015, 08:44
Konferencja Apple

Apple w roku obrotowym 2015 zarobił na czysto ponad 50 mld dol.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: David Paul Morris

Apple zakończył właśnie najlepszy rok w swojej historii. Alphabet (dawny Google) i Microsoft również pochwaliły się dobrymi wynikami. Dołuje za to Twitter – zamknął kwartał znacznie pod kreską.

Koncern Apple w ostatnim kwartale miał przychody przekraczające 50 mld dol. Czysty zysk wyniósł ponad 11 mld dol., wobec niespełna 8,5 mld rok wcześniej. Cały zakończony właśnie rok obrotowy przyniósł Apple przychody na poziomie ponad 230 mld dol. i przeszło 50 mld dol zysku.

Rekordowe wyniki to głównie zasługa iPhone’ów, które odpowiadają za 60 proc. przychodów. W zeszłym roku firma zdecydowała się je spłaszczyć i powiększyć. Koncern zadeklarował, że w nadchodzącym, „świątecznym” kwartale sprzeda więcej komórek niż rok wcześniej – wtedy kupiło je ponad 70 mln osób.

– Wśród zachwytów nad Apple jest kilka „ale”. Na przykład obawy, czy rynek chiński będzie wchłaniał iPhone’y jak dotychczas – mówi Tomasz Wiśniewski z DM TMS Brokers. Choć przychody w Chinach w ciągu roku się podwoiły, to ostatnio dynamika nieco przyhamowała. – Mamy też iPady, których sprzedaż spada siódmy kwartał z rzędu. Nadzieje, że nieco większy telefon będzie zabierał rynek laptopom, a nie tabletom, okazały się wysoce nietrafione – dodaje Wiśniewski.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane