statystyki

Do wzięcia 4 mld euro z UE

21.04.2015, 10:59; Aktualizacja: 19.05.2015, 12:24
Instrumenty zwrotne dostępne będą zarówno na poziomie programów krajowych, jak i w regionach.

Instrumenty zwrotne dostępne będą zarówno na poziomie programów krajowych, jak i w regionach.źródło: ShutterStock

Na pozadotacyjne instrumenty pomocy będzie przeznaczone ok. 5 proc. z puli pieniędzy unijnych dla Polski na nową perspektywę.

Instrumenty zwrotne dostępne będą zarówno na poziomie programów krajowych, jak i w regionach. Będzie ich znacznie więcej. Wiceszefowa Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Iwona Wendel zapowiedziała, że ok. 5 proc. z puli pieniędzy unijnych na lata 2014–2020 będzie przeznaczone na zwrotne formy wsparcia. Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności – kapitał na pomoc zwrotną wyniesie więc ok. 4 mld euro.

W ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020 (PO IR) i jego III osi priorytetowej „Wsparcie innowacji w przedsiębiorstwach” możliwe będzie finansowanie m.in. takich przedsięwzięć jak kredyt na innowacje technologiczne, który skierowany zostanie do MŚP i obejmować będzie projekty polegające na wdrażaniu innowacji o charakterze technologicznym. W ramach tej samej osi priorytetowej możliwe będzie udzielanie gwarancji dla projektów polegających na wdrożeniu wyników prac B+R przez firmy.

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020 (PO WER) w ramach I osi priorytetowej „Osoby młode na rynku pracy” szczególną ofertą wsparcia chce objąć osoby w wieku 15–29 lat, które nie uczą się, nie pracują i nie biorą udziału w szkoleniach. Dla nich w ramach tej osi planowane jest wsparcie indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowo-edukacyjnej (w tym m.in. pośrednictwo pracy, doradztwo zawodowe, szkolenia i kursy, staże i praktyki, dotacje na utworzenie przedsiębiorstwa).


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane