Bank Gospodarstwa Krajowego zapowiada nową odsłonę kredytu technologicznego. Z takiego wsparcia skorzystała między innymi firma, która przygotowała jeden z elementów marsjańskiego łazika używanego przez NASA.

Przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego, Marek Szczepański zapewnia, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z kredytu technologicznego, nie wiadomo jednak kiedy. Jak wyjaśnia rozmówca IAR, wiele zależy od negocjacji nowego budżetu nalata 2013 - 2020, pomiędzy rządem a Komisją Europejską. Dyrektor pionu funduszy europejskich, Marek Szczepański dodaje, że pierwsze umowy mogą być gotowe na przełomie tego i przyszłego roku.

Jak dodaje rozmówca IAR zmieni się nazwa kredytu, ale zasada jego przyznawania pozostanie bez zmian. Kredyt na nowe technologie, będzie polegał na częściowej spłacie odsetek przez Bank Gospodarstwa Krajowego. To konieczne, ponieważ finansowanie nowych technologii wiąże się z dużym ryzykiem inwestujących.

Dzięki kredytowi udało się sfinansować około 700 najnowocześniejszych inwestycji. Od 2009 roku BGK przekazał na ten cel ponad miliard złotych.

Reklama