Czasu pozostało niewiele. Do czerwca powinien zostać uzgodniony nowy wieloletni budżet z Parlamentem Europejskim - przekonuje w rozmowie z IAR komisarz Janusz Lewandowski. W marcu europosłowie przyjęli rezolucję, w której odrzucili porozumienie wynegocjowane przez szefów państw i rządów na szczycie w lutym.

Unijny komisarz do spraw budżetu Janusz Lewandowski mówi IAR, że kompromis z Parlamentem należy wypracować w ciągu najbliższych kilkunastu tygodni. "Czerwiec powinien być wspólną datą odpowiedzialności wszystkich rządów, Parlamentu i Komisji Europejskiej." - podkreśla Lewandowski.

Kilka tygodni temu premier Donald Tusk przekonywał, że liczy liczy na przyjęcie przez europosłów wieloletniego budżetu "z końcem wiosny". Podczas lutowego szczytu przywódców państw Unii uzgodniono, że budżet 2014-20 po raz pierwszy będzie realnie mniejszy od poprzedniego.

Zaplanowano wydatki rzędu 960 mld euro w zobowiązaniach oraz ponad 908 mld euro w rzeczywistych płatnościach. To nie spodobało się europosłom.

Kwestia wieloletniego budżetu będzie poruszana podczas wizyty przewodniczącego PE Martina Schulza w Polsce, który przyjeżdża do Warszawy jutro wieczorem.