Amerykańscy biznesmeni chcą inwestować w Polsce. W czerwcu na rozmowy do Warszawy ma przyjechać 25-osobowa delegacja przedsiębiorców ze Stanów Zjednoczonych. Chodzi o inwestorów z firm zajmujących się obronnością, energetyką, innowacyjnością i rolnictwem. Amerykanie mają spotkać się z polskimi władzami oraz z polskimi biznesmenami.

Goszczący w Warszawie prezes Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu Eric Stewart powiedział Polskiemu Radiu, że przedsiębiorcy ze Stanów Zjednoczonych są zainteresowani inwestowaniem m.in. w obronność, energetykę, ale także w modernizację polskiej służby zdrowia.

„Polska, zwłaszcza w ostatnich pięciu latach bardzo się rozwinęła, ale służba zdrowia jest wciąż niedoinwestowana. Nasze firmy są zainteresowane inwestowaniem w tę dziedzinę, rozwijaniem jej, prowadzeniem badań. To jest szansa dla obu stron, nie tylko dla amerykańskich firm działających w Polsce. System opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych także się załamuje. Przeznaczamy 18 procent PKB na opiekę zdrowotną, która nie przynosi spodziewanych wyników” - powiedział prezes Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu.

Eric Stewart podkreśla, że Polska jest dla Amerykanów atrakcyjna nie tylko dlatego, że wciąż opiera się kryzysowi ekonomicznemu. Jak mówi, Polacy to świetni pracownicy. „W każdej amerykańskiej firmie mówią mi to samo - Polacy są pracowici, pomysłowi, inteligentni i mają swoją moralność. Kapitał ludzki jest mocną stroną Polski” - dodał Stewart.

Polska jest obecnie głównym partnerem handlowym Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowej. Wartość wzajemnych obrotów handlowych w ostatnich dziesięciu latach zwiększyła się czterokrotnie.

Władze Stanów Zjednoczonych oceniają, że amerykańskie firmy zainwestowały dotąd w Polsce około 30 miliardów dolarów. Amerykańscy przedsiębiorcy zatrudniają obecnie około 180 tysięcy Polaków.