Zelmer S.A., czołowy gracz na rynku małego AGD w Europie Środkowej i Wschodniej i lider na rynku polskim podpisał porozumienie transakcyjne o sprzedaży 100 procent akcji. BSH z zadowoleniem ocenia perspektywę przejęcia Zelmera.

Spółka Zelmer podpisała w dniu 13 listopada br. z BSH Bosch und Siemens Hausgeräte GmbH (“BSH”) porozumienie transakcyjne, dotyczące ogłoszenia przez BSH poprzez spółkę-córkę BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o. o. wezwania do sprzedaży 100% akcji Zelmera po cenie 40 zł za akcję.

Sygnatariuszem porozumienia jest również fundusz zarządzany przez Enterprise Investors, od którego BSH zobowiązała się nabyć cały pakiet, stanowiący 49% akcji Zelmera.

Wezwanie do sprzedaży akcji będzie obowiązywało przez 70 dni kalendarzowych, począwszy od 4 grudnia 2012 r., i będzie wymagać uzyskania zgód odpowiednich urzędów antymonopolowych.

Zaoferowana cena 40 złotych za akcję daję inwestorom 44% premię w stosunku do ceny z dnia 27 sierpnia, to jest dnia przed ogłoszeniem przez Zelmer rozpoczęcia procesu pozyskania inwestora, 30 % premię w stosunku do kursu zamknięcia z dnia 13 listopada oraz 38% premię w stosunku do 6-cio miesięcznej średniej ważonej ceny akcji Spółki.

Dziś możemy z satysfakcją ogłosić, że proces, który trwał przez ostatnie kilkanaście tygodn,i zakończył się sukcesem. Pozyskaliśmy inwestora, który proponuje atrakcyjną cenę za akcję dla aktualnych akcjonariuszy. Jednocześnie będzie nas wspierał w dalszym rozwoju, uwzględniając i doceniając kluczowe zasoby firmy, jakimi są silna i dobrze rozpoznawalna marka Zelmer, nowoczesna fabryka w Rogoźnicy oraz doświadczenie i kompetencje pracowników – podkreśla Janusz Płocica, Prezes Zarządu Zelmer S.A.

Z punktu widzenia Enterprise Investors inwestycja w Zelmer była modelowa. Zainwestowaliśmy w spółkę z potencjałem, przeprowadziliśmy proces restrukturyzacji i wspieraliśmy w dalszym rozwoju. Dziś przyszedł czas na zamknięcie tego etapu i wyjście z inwestycji przy bardzo atrakcyjnej stopie zwrotu – mówi Jacek Siwicki, Prezes Enterprise Investors.

BSH z zadowoleniem ocenia perspektywę przejęcia Zelmera. Akwizycja wzmocni obecność BSH w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Marka Zelmer cieszy się dużą rozpoznawalnością i uznaniem w segmencie małego AGD i sądzimy, że przyspieszy rozwój naszego obszaru Consumer Products – powiedział Dr. Ralf Fuchs, Executive Vice President Product division Consumer Products Global, BSH Group.

Zelmer S.A. jest czołowym graczem na rynku małego AGD w Europie Środkowej i Wschodniej, na rynku polskim jest liderem z około 22% udziałem. Spółka zatrudnia 1 442 pracowników i produkuje sprzęt gospodarstwa domowego, głównie odkurzacze i urządzenia kuchenne. W ostatnich dwunastu miesiącach, na dzień 30.09.2012, Zelmer zanotował przychody ze sprzedaży w wysokości około 700 mln PLN oraz EBITDA w wysokości 74 mln PLN, co daje rentowność EBITDA na poziomie 10,6%.

Enterprise Investors jest jedną z największych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej firm zarządzających funduszami private equity i venture capital. Łączne środki ośmiu funduszy inwestycyjnych utworzonych przez Enterprise Investors to 2 miliardy euro. Do tej pory fundusze zainwestowały łącznie 1,5 miliarda euro w blisko 130 spółek z różnych sektorów gospodarki i całkowicie zakończyły inwestycje w ponad 90 spółkach, osiągając łączne przychody w wysokości 1,7 miliarda euro. Jako inwestor finansowy Enterprise Investors jest bardzo aktywny na rynku publicznym - firma wprowadziła dotąd 28 spółek na giełdy warszawską i nowojorską.

BSH jest liderem w branży urządzeń gospodarstwa domowego w Europie i jednym z wiodących producentów AGD na świecie. Koncern powstał w 1967 roku jako joint-venture firm Robert Bosch GmbH (Stuttgart) oraz Siemens AG (Monachium) i osiąga obroty ponad 9,7 mld euro (2011). Obecnie BSH posiada 42 fabryki i prowadzi działalność w 49 krajach świata zatrudniając ponad 45.000 osób. Asortyment oferowanych produktów obejmuje urządzenia dużego i małego AGD.

Zelmerowi doradzał Société Générale Corporate & Investment Banking oraz Allen & Overy. Doradcami BSH w procesie były Crédit Agricole CIB, Bank Zachodni WBK (Grupa Santander), oraz Greenberg Traurig.