"Prace przy budowie centrum rozpoczną się już w październiku tego roku" - powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Lublinie prezes Immofinanz Group Eduard Zehetner.

Centrum o nazwie Tarasy Zamkowe będzie położone w pobliżu lubelskiego Zamku i Starego Miasta, pomiędzy Alejami Unii Lubelskiej i Alejami Tysiąclecia. Ma przyczynić się do uatrakcyjnienia tej części miasta. "Naszym celem jest rewitalizacja bezpośredniego otoczenia Zamku i Starego Miasta. Inwestycja Immofinanz Group dobrze wkomponowuje się w to zadanie" - podkreślił prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Nowe centrum będzie miało 104 tys. metrów kwadratowych całkowitej powierzchni, z czego 37 tys. metrów kwadratowych przeznaczonych zostanie na wynajem. Powstanie tu 150 sklepów, trzy restauracje i kilkanaście kawiarni, trzypoziomowy parking na tysiąc samochodów. Po oddaniu obiektu do użytku pracę znajdzie w nim około 2 tys. osób.

Budynek o wysokości 10 metrów będzie przykryty łagodnie opadającym dachem o powierzchni trzech hektarów, pokrytym zielenią. Na dach można będzie wejść; będzie on pełnił funkcję tarasu widokowego.

Cała inwestycja będzie kosztowała 480 mln zł. 50 mln zł pochłonie przebudowa układu komunikacyjnego w pobliżu nowego centrum.

Immofinanz Group jest jedną z największych firm w Europie inwestujących w nieruchomości. Jest notowana na giełdzie w Wiedniu. Jej aktywa obejmują głównie obiekty handlowe, biurowe i mieszkaniowe w ośmiu krajach, o łącznej wartości ponad 10 mld euro. W Polsce grupa działa od 2004 r., ma m.in. trzy obiekty handlowe, największym jest Silesia City Center w Katowicach, gdzie na powierzchni 86 tys. metrów kwadratowych mieści się 310 sklepów.