30 września, po 62 latach, Neckermann przestanie istnieć. Założona przez Josefa Neckermanna firma podzieli los upadłego przed trzema laty domu sprzedaży wysyłkowej Quelle.

Agencja dpa zwraca uwagę, że większość z 2 tys. osób, zatrudnianych w Niemczech przez Neckermanna, będzie od przyszłego tygodnia bez pracy. Tylko niewielka grupa pracowników w siedzibie Neckermanna we Frankfurcie nad Menem będzie jeszcze przez pewien czas zajmować się likwidacją firmy. Austriacka filia Neckermanna jest przedmiotem osobnego postępowania upadłościowego.

Zdaniem ekspertów, których opinie przytacza dpa, Neckermann z jego klasycznym modelem sprzedaży wysyłkowej nie potrafił się odnaleźć w czasach handlu internetowego. Liczne zmiany struktury właścicielskiej i kierownictwa uniemożliwiały zaplanowanie i zrealizowanie ważnych inwestycji w dziedzinie technologii informatycznych.

Ostatecznie udało się uratować tylko filię "Happy Size", wyspecjalizowaną w odzieży dużych rozmiarów i zatrudniającą 80 osób. Kupił ją dom sprzedaży wysyłkowej Klingel.