Duże fundusze private equity - m.in. KKR, Blackstone, Apax, CVC - są zainteresowane przejęciem Alior Banku od włoskiej grupy Carlo Tassara. Jeden z nich chce złożyć ofertę razem z PZU, wynika z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej".
Reklama

Z kolei "Puls Biznesu" wśród zainteresowanych funduszy wymienia fundusze: Blackstone, CVC, Apax i Apollo. "Alior Bank należący do włoskiej grupy Carlo Tassara poszukuje inwestora wśród funduszy private equity, a jeden z nich ma złożyć ofertę razem z PZU - wynika z informacji 'Rz'. - Proces jest na zaawansowanym etapie, kilka podmiotów prowadzi due diligence i w piątek mają być złożone oferty - mówi osoba zbliżona do transakcji" - czytamy w gazecie.

Z kolei "PB" podało, że "dokumenty będą gotowe jeszcze we wrześniu, niektórzy nasi rozmówcy twierdzą, że może nawet już w przyszłym tygodniu". Z informacji "Rz" wynika, że wśród zainteresowanych inwestorów są fundusze private equity ze światowej czołówki, m.in. KKR, Blackstone, Apax, CVC. "Wszyscy zgłosili się do PZU jako lokalnego partnera z propozycją wspólnego złożenia ofert. PZU negocjuje taki wariant z jednym z tych funduszy, wchodząc na pakiet mniejszościowy, traktując to jako inwestycję portfelową" - powiedziała "Rz" osoba zbliżona do transakcji.

Decyzje dotyczące tego, kto przejdzie do dalszego etapu negocjacji, mogą zapaść już w przyszłym tygodniu, podała "Rzeczpospolita", dodając, że ani bank, ani PZU nie skomentowali tych informacji. "Z naszych informacji wynika, że oczekiwania dotyczące ceny są bardzo wysokie, sięgające trzykrotności wartości księgowej. To dużo więcej niż rynkowa wyceny największych i najbardziej efektywnych banków na polskim rynku notowanych na giełdzie. Przykładowo dla PKO BP ten wskaźnik wynosi 1,9; dla Pekao 1,8; a dla BZ WBK 2,3. Biorąc pod uwagę, że fundusze własne Aliora wyniosły na koniec czerwca blisko 1,5 mld zł, oznaczałoby to, że sprzedający wycenia bank na 4,5 mld zł" - czytamy dalej w "Rz".

Jednocześnie Alior Bank cały czas bierze pod uwagę możliwość przeprowadzenia IPO, czyli pozyskanie kapitałów poprzez giełdę, napisała gazeta. Alior Bank wypracował ponad 133,2 mln zł zysku netto w I półroczu br., co oznacza wzrost o 259% r/r. Bank pozyskał od początku roku 300 tys. klientów – z jego usług i produktów korzystało ponad 1,2 mln osób na koniec czerwca. Wynik odsetkowy banku wzrósł w I półr. o 47% r/r do 323,3 mln zł. Wynik z tytułu prowizji i odsetek sięgnął 217,1 mln zł, co oznacza wzrost o 62% w skali roku.