Credit Suisse obniżył prognozy wzrostu PKB dla Polski w następstwie ogłoszonych w czwartek oficjalnych danych o produkcji przemysłowej sprzedanej za marzec, będących znacznie poniżej oczekiwań.
Reklama

CS przewiduje obecnie, że PKB za pierwszy kwartał 2012 r. wzrósł o 0,4 proc. kdk (wobec wcześniejszej prognozy wynoszącej 0,6 proc. kdk), w ujęciu średniorocznym za ten rok wzrośnie o 2,6 proc. (uprzednio 3,0 proc.), zaś w 2013 r. o 3,0 proc. wobec 3,5 proc. przed korektą.

W ocenie analityków banku, te "rozczarowujące", jak je nazywają dane, będą miały wpływ na perspektywę dla polityki monetarnej.

"Sądzimy też, że gorsza perspektywa wzrostu zaciąży nad nastawieniem Rady Polityki Pieniężnej. Oczekujemy, że RPP stonuje jastrzębi ton na posiedzeniu w maju i utrzyma oprocentowanie głównej stopy procentowej na poziomie 4,5 proc. przez resztę 2012 r." - stwierdzili analitycy w piątkowym komentarzu (Emerging Markets Economics Daily).

Według danych GUS-u produkcja przemysłowa sprzedana w marcu była o 0,7 proc. wyższa w ujęciu rocznym.

Przed ogłoszeniem danych, CS oczekiwał wzrostu produkcji przemysłowej za marzec o 7,1 proc. w ujęciu rocznym, konsensus ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga zakładał 4,4 proc. rdr. wzrostu