Europejskie mistrzostwa piłki nożnej pomogą obniżyć stopę bezrobocia w Polsce w pobliżu rządowej prognozy 12,3 proc. na koniec roku – twierdzi szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

„Sytuacja na rynku pracy w Polsce wygląda niewątpliwie znacznie lepiej niż zakładano się jeszcze kilka miesięcy temu” – powiedział Kosiniak-Kamysz w rozmowie z agencją Bloomberg – „Euro 2012 już stało się impulsem i pomoże rynkowi pracy podczas turnieju. Liczę także na dłuższe efekty, jak zachowanie stanowisk pracy w branżach związanych z turystyką”.

Jeśli nie liczyć Rosji, polska gospodarka będzie w tym roku najszybciej rozwijać się w Europie, mimo że kryzys w strefie euro spowolni tempo wzrostu do 2,6 proc. wobec 4,3 proc. w 2011 roku – wynika z opublikowanych wczoraj prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Bank centralny ostrzegł w tym miesiącu, że tempo rozwoju gospodarki i wzrostu inflacji, przekraczając pułapy tolerancji polityki monetarnej, może wymusić podwyżkę stóp procentowych, chyba że spowolnienie gospodarki zdławi wzrost cen konsumpcyjnych.

Spodziewane w tym tygodniu dane na temat wynagrodzeń, rynku pracy i produkcji okażą się pomocne dla podjęcia decyzji, czy należy od przyszłego miesiąca zwiększyć koszty kredytu – podkreśliła w sobotę Anna Zielińska-Głębocka, członek Rady Polityki Pieniężnej.

Bezrobocie zwykle spada w okresie marzec-wrzesień, „ale w tym roku sezonowy spadek zostanie wzmocniony przez turniej piłkarski” – stwierdził Kośniak-Kamysz wskazując na takie branże, jak turystyka, logistyka, transport, promocja i budownictwo, które powinny zwiększyć zatrudnienie.

Według danych resortu pracy w marcu wskaźnik bezrobocia spadł do 13,3 proc. z poziomu 13,5 proc., najwyższego od pięciu lat, w poprzednim miesiącu. Z szacunków 21 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga wynika, że w kwietniu bezrobocie będzie oscylować wokół 13,4 proc. Kośnika-Kamysz podkreśla, że będzie on jednak spadać w „najbliższych miesiącach” i dodaje, że rząd podtrzymuje swój cel obniżenia tego wskaźnika do 12,3 proc. na koniec roku.