Liczba sprzedanych samochodów w 2012 r. może pozostać na poziomie z 2011 r., czyli 275 tys. pojazdów lub nieznacznie wzrosnąć - prognozuje instytut Samar.

"Media zasypują nas sprzecznymi informacjami, co dodatkowo wywołuje zamieszanie i niepokój o przyszłość, a brak pewności co do pozytywnych kierunków rozwoju gospodarki w przyszłości, to istotny hamulec w dalszym rozwoju rynku. Szanse na utrzymanie ubiegłorocznego poziomu sprzedaży, lub niewielkiego wzrostu istnieją. Musi jednak zostać spełnionych kilka warunków" - napisano w analizie.

"Na obecny stan polskiego rynku motoryzacyjnego korzystnie wpływa rozwój całej gospodarki, nie ma jednak pewności, czy notowane dotychczas wzrosty w gospodarce zostaną utrzymane w dłuższej perspektywie. Negatywnym zjawiskiem są m.in. rosnące koszty utrzymania gospodarstw domowych, w tym wysokie obciążenia kredytowe, a także rosnące gwałtownie koszty eksploatacji pojazdów, co nie jest faktem bez znaczenia z punktu widzenia klientów indywidualnych" - dodano.

Z danych Samar wynika, że łącznie w całym 2011 roku liczba zarejestrowanych aut osobowych i osobowych z homologacją ciężarową osiągnęła poziom 274 tys. 992 sztuki, który był o 12,35 proc. niższy w porównaniu do wyniku z 2010 roku.