Największy krajowy dostawca systemów ERP, czyli oprogramowania do zarządzania procesami w firmie, postanowił mocniej powalczyć o mikroprzedsiębiorstwa.
Comarch wprowadził dla nich na rynek iFaktury24, pozwalające na wystawianie dokumentów, zarządzanie magazynem i prowadzenie uproszczonej księgowości. Powalczy o rynek z takimi firmami, jak SAP, Cisco, a także z Microsoftem, Google’em oraz krajowym Sygnity.
Aplikacja Comarchu dostępna jest z poziomu wyszukiwarki internetowej, bo jest rozwiązaniem działającym w tzw. chmurze. To najnowszy trend na rynku IT i najszybciej rosnący segment rynku. Według ostatniego raportu Cisco z aplikacji w chmurze korzysta już ponad 40 proc. dużych i średnich firm w Polsce. Blisko 70 proc. oprogramowania stanowi ERP i CRM (zarządzanie relacjami z klientami).
PMR, firma badawcza, szacuje, że wartość rynku oprogramowania kupowanego przez małe i średnie firmy wynosi 5 mld zł. Comarch w ubiegłym roku zwiększył przychody w tym segmencie o 30 proc., dzięki czemu łączne wpływy ze sprzedaży aplikacji ERP wzrosły do 100,5 mln zł. IDC zakłada, że rynek ten będzie zyskiwał na wartości średnio o 6 proc. rocznie przez najbliższe pięć lat.
– Nawet jednoosobowa firma potrzebuje tego samego co duża – mówi Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes Comarchu. W podstawowej wersji aplikacja jest bezpłatna (np. wystawianie faktur).
Z badań Comarch PSE Survey 2011, przeprowadzonych przy współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, wynika, że dla przedsiębiorców prowadzących małe firmy najważniejsze cechy oprogramowania wspomagającego zarządzanie biznesem to łatwość i intuicyjność obsługi.

100,5 mln zł przychody Comarchu ze sprzedaży aplikacji ERP w 2011 roku

21 tys. tylu klientów korzysta z aplikacji ERP Comarchu

55,5 mld dol. wartość rynku rozwiązań w chmurze w 2014 roku według IDC