W II kwartale Chiny stały się najpewniej największym na świecie rynkiem komputerów osobistych po trzech dekadach amerykańskiej dominacji.

Produkcja pecetów w Chinach wzrosła w drugim kwartale o 14 proc. do 18,5 mln egzemplarzy, dystansując po raz pierwszy dostawy w USA, gdzie spadły one o 4,8 proc. do 17,7 mln sztuk. Z szacunków firmy badawczej IDC wynika, że w skali roku Chiny wyprzedzą Amerykę w roku 2012.

Szacunki te wskazują na coraz większe znaczenie chińskich konsumentów w globalnej gospodarce po tym, jak Państwo Środka w 2009 roku uplasowało się na pierwszym miejscu wśród największych rynków motoryzacyjnych świata. To również znak czasu: w tym miesiącu Hewlett-Packard, obecnie największy producent komputerów osobistych, zasygnalizował wycofanie się z tej branży, podczas gdy chińska grupa Lenovo zanotowała w minionym kwartale dwukrotny wzrost zysku.

„To musiało stać się wcześniej lub później, tak jak z rynkiem samochodowym. I właśnie teraz nadszedł ten czas” – mówi Toshihiro Nagahama, główny ekonomista Dai-ichi Life Research Institute w Tokio – “Chiny mają ogromną liczbę mieszkańców, których dochody stale rosną”.

Wartość komputerów wyprodukowanych w Chinach w drugim kwartale wyniosła 11,9 mld dolarów w porównaniu z kwotą 11,7 mld dolarów w USA. Na Chiny przypadają 22 proc. globalnego rynku pecetów, czyli o jeden punkt procentowy więcej niż w USA. Ale za cały obecny rok liczba komputerów osobistych „made in China” będzie jeszcze o milion sztuk mniejsza od produkcji amerykańskiej i wyniesie 72,4 mln egzemplarzy – ocenia firma IDC.

Ale coraz więcej chińskich konsumentów podąża za światowym trendem i w miejsce pecetów szuka iPada firmy Apple lub innych tabletów. Szef Lenovo Yang Yuanqing juz w lutym przypisywał słabsze tempo rozwoju rynku komputerów osobistych w Chinach zwrotowi w stronę tabletów. Lenovo, które w 2005 roku kupiło biznes komputerowy od IBM, zaczęło już w zeszłym roku sprzedawać szereg nowych produktów w tym smartfony i tablety.

Firma badawcza Informa ocenia, że w 2015 roku światowy rynek tabletów osiągnie poziom 230 mln egzemplarzy wobec zaledwie 20 mln sztuk sprzedanych w zeszłym roku.