– Nawet w bankach, które teoretycznie przyjmują takie zabezpieczenie, wiele zależy od indywidualnej oceny działki, czyli jej położenia, wartości i zbywalności. Nie każda działka rekreacyjna może być zakwalifikowana jako zabezpieczenie kredytu hipotecznego – mówi Tomasz Litwiniuk z TotalMoney.

Można więc dostać kredyt na atrakcyjnie położoną działkę w pierwszej linii brzegowej nad morzem czy nad jeziorem, ale jeśli znajduje się ona np. 500 metrów dalej, to mogą się pojawić problemy i bank zaproponuje pożyczkę zabezpieczoną np. na mieszkaniu nieobciążonym innymi zobowiązaniami kredytowymi.

Nasz ranking kredytów na kupno działek rekreacyjnych, przygotowany wspólnie z TotalMoney, powstał przy założeniu, że kredytobiorca posiada taką nieruchomość i chce pożyczyć 100 tys. zł na 10 lat. Liderami naszego zestawienia są banki, które oferują kredyty hipoteczne zabezpieczone na samej działce. – Najtańszy kredyt na działkę rekreacyjną można obecnie otrzymać w BGŻ, gdzie nie ma prowizji, dodatkowych ubezpieczeń, a marża wynosi 1,2 proc. – mówi Tomasz Litwiniuk.

W całym okresie spłaty pożyczki kredytobiorca nadpłaci mniej niż 33 tys. zł (po 10 latach zwróci łącznie ok. 133 tys. zł), ale maksymalna wartość kredytu nie może przekroczyć 85 proc. wartości kupowanej działki. Warto pamiętać, że promocja w postaci zwolnienia z prowizji obowiązuje w BGŻ tylko do końca tego miesiąca.

Na drugim miejscu naszego rankingu jest Bank Pocztowy, w którym miesięczna rata jest nawet niższa niż u lidera, bo wynosi mniej niż 110 zł. Tu również nie trzeba płacić prowizji, jednak by skorzystać z takiej oferty, trzeba wykupić pakiet ubezpieczeniowy. Za ubezpieczenie na życie, od utraty pracy, od trwałej i całkowitej niezdolności do pracy i leczenia szpitalnego trzeba zapłacić dodatkowo 2,5 proc. kwoty kredytu, czyli w tym wypadku 2,5 tys. zł. Maksymalna suma, jaką można pożyczyć w banku na taką działkę rekreacyjną, nie może przekroczyć 70 proc. jej wartości.

– Na trzecim miejscu zestawienia znajduje się Citi Handlowy, który oferuje najlepszą pożyczkę hipoteczną, którą można przeznaczyć na kupno gruntów rekreacyjnych – mówi Tomasz Litwiniuk. Łączny koszt takiej pożyczki w całym okresie to nieco ponad 34 tys. zł. Bank nie wymaga kupna dodatkowych ubezpieczeń.

W Getin Noble Banku, który oferuje najmniej korzystne pożyczki na kupno działki rekreacyjnej, kredyt w tej samej wysokości jest prawie dwa razy droższy. Oprocentowanie wynosi prawie 10 proc. rocznie, a łączny koszt kredytu w ciągu 10 lat przekroczy 66 tys. zł.