Jako pierwsza firma na rynku wierzytelności Integral Collection łączy windykację z finansowaniem pomostowym firm, które czekają na ściągnięcie od kontrahentów swoich długów.
Jak przekonuje Wojciech Bogusławski, dyrektor Integral Collection, dzięki temu rozwiązaniu przedsiębiorcy nie będą musieli czekać, aż skutecznie uda się odzyskać ich należności od nierzetelnych partnerów biznesowych. Wcześniej część długu wypłaci im Integral. – Może to dotyczyć nawet 50 proc. wartości przeterminowanych faktur – mówi Wojciech Bogusławski.
Dodaje, że wprowadzony właśnie do oferty produkt był testowany przez kilka ostatnich miesięcy. Według niego zainteresowanie okazało się większe, niż początkowo zakładano, szczególnie że wcześniejszy dostęp do kapitału nie jest darmowy. Firma musi zapłacić za finansowanie do 1,5 proc. jego wartości.
Takie rozwiązanie to nowość, bo na rynku wierzytelności biznesowych rozpowszechniony jest model zaliczkowy. Polega on na wypłaceniu firmie, która oddaje dług do windykacji, niewielkiej zaliczki. Resztę pieniędzy dostaje ona po odzyskaniu należności.
Integraf, należący do firmy faktoringowej Bibby Financial Services, to jedna z najmłodszych firm na rynku windykacyjnym. Działa od września ubiegłego roku, a swoje usługi adresuje do sektora małych i średnich firm. W momencie wejścia na rynek należności biznesowych firma zapowiadała, że chce właśnie wyróżniać się stworzeniem produktu opartego na finansowaniu pomostowym.
Według Wojciecha Bogusławskiego do tej pory pozyskała ona ok. 200 klientów i przejęła od nich pakiety wierzytelności o wartości prawie 30 mln zł. Większość z nich to równocześnie klienci Bibby Financial Services. Do końca roku portfel obsługiwanych wierzytelności ma przekroczyć 40 mln zł, z czego nawet do 40 proc. ma być objęte finansowaniem pomostowym.