Republika Południowej Afryki (RPA) ma oficjalnie zgłosić kandydaturę byłego ministra finansów Trevora Manuela na dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) - poinformował w piątek amerykański magazyn "Emerging Markets".

Czasopismo powołuje się na "wysoko postawione i dobrze poinformowane" źródło w Tshwane (dawna Pretoria), które powiedziało, że Manuel ma poparcie prezydenta RPA Jacoba Zumy i że kandydatura zostanie oficjalnie zgłoszona w piątek, który jest ostatnim dniem przedstawiania nominacji.

Rzecznik prezydenta Zumy Zizi Kodwa powiedział agencji Reuters, że nie wiadomo mu o żadnym mającym nastąpić wkrótce oświadczeniu prezydenta. "To pogłoski" - dodał.

Na razie do stanowiska szefa MFW wakującego po Dominique'u Strauss-Kahnie pretendują: francuska minister finansów Christine Lagarde, szef banku centralnego Meksyku Agustin Carstens i gubernator Banku Narodowego Kazachstanu Grigorij Marczenko.

Strauss-Kahn zrezygnował ze stanowiska szefa MFW, gdy został oskarżony o napaść seksualną na pokojówkę w nowojorskim hotelu.