Oficjalnej daty debiutu jeszcze nie znamy. Jak się dowiedzieliśmy, procedury wprowadzające te instrumenty do obrotu dobiegają końca, a inauguracja notowań jest spodziewana w przyszłym tygodniu. Prawdopodobnie będzie to wtorek lub środa. Po debiucie dwóch nowych produktów na GPW będą notowane już trzy ETF-y. Od września ubiegłego roku inwestorzy mają już bowiem do dyspozycji ETF na WIG20.

ETF to angielski skrót oznaczający fundusz inwestycyjny, którego zadaniem jest jak najwierniejsze odzwierciedlenie giełdowego indeksu. Tytuły uczestnictwa ETF-ów są publicznymi papierami wartościowymi i można je kupować oraz sprzedawać na tych samych zasadach jak akcje spółek giełdowych. Jedną z zalet ETF-ów są niskie koszty zarządzania, kilkukrotnie niższe w porównaniu z tradycyjnymi funduszami akcyjnymi, w których kształtują się one na poziomie 4 – 5 proc. rocznie. W ETF-ach nie przekraczają one jednego procentu.

Dwa nowe fundusze to Lyxor ETF DAX, oparty na głównym indeksie giełdy we Frankfurcie, oraz Lyxor ETF S&P 500, odzwierciedlający indeks największych spółek amerykańskich. Prowizja za zarządzanie w przypadku tego pierwszego wynosi 0,15 proc. rocznie, a drugiego – 0,20 proc. Dla porównania prowizja Lyxor ETF WIG20 wynosi 0,5 proc.

Fundusze typu ETF to alternatywa dla tradycyjnych funduszy akcyjnych. W dłuższej perspektywie nie da się wygrać z rynkiem, który reprezentowany jest przed główne indeksy. W rezultacie często wzrost indeksu jest większy niż zyski funduszy akcyjnych. Np. na przestrzeni ostatnich pięciu lat WIG20 tylko raz – w 2008 roku – był pod kreską. Najwięcej zyskał w 2005 roku – ponad 35 proc. Średnio zyskiwał 10,8 proc. rocznie. Od początku tego roku wzrósł o ponad 6 proc.

Zdaniem Bernarda Waszczyka, analityka Open Finance, ETF-ami powinni się zainteresować szczególnie klienci tradycyjnych funduszy indeksowych. – Cele dla obu grup produktów są podobne, ale ETF-y wygrywają niższymi kosztami – mówi. ETF-ów nie można traktować jako alternatywy dla bezpiecznych funduszy, powinny się nimi interesować osoby preferujące agresywne inwestowanie. Choć na świecie ETF-y są znane od lat, w Polsce to nowość. Pierwszy ETF, czyli Lyxor ETF WIG20, zadebiutował na GPW 22 września ubiegłego roku.