Spółka Platinum Property Group jeszcze w tym roku chce przejść z NewConnect na parkiet główny warszawskiej giełdy
Władze spółki PPG chwalą się, że zakończona właśnie prywatna emisja akcji była największą w historii NewConnect. Zgodnie z komunikatem giełdowym spółki siedmiu inwestorów objęło jej walory o wartości ponad 250 mln zł. Wśród nich są osoby prywatne i instytucje krajowe i zagraniczne, między innymi z Rosji. 15 mln zł pozyskanych z emisji firma przeznaczy na zakup działki w Poznaniu, na której ma powstać biurowiec.
Jednak większość środków pójdzie na zakup udziałów w rosyjskiej spółce, która będzie budować wielkie osiedle mieszkaniowe pod Moskwą. Dysponuje ona prawie 100-hektarową działką wraz z projektem osiedla mieszkaniowego. Powstanie tam 5 tys. apartamentów o łącznej powierzchni ok. 650 tys. metrów kwadratowych. Zdaniem wiceprezesa PPG koszty budowy tego osiedla wyniosą 1,2 mld dolarów, a przychody mogą wynieść nawet 1,5 mld dolarów.
Władze spółki mają nadzieję, że budowa osiedla rozpocznie się już w przyszłym roku i szybko pojawią się wpływy ze sprzedaży mieszkań. – Proces inwestycyjny w Rosji trwa o wiele krócej niż w Polsce. Liczymy więc, że już w 2012 roku zakończymy pierwszy etap budowy i zaczniemy sprzedaż gotowych lokali – mówi Gustaw Groth, wiceprezes PPG.
Budowa osiedla pod Moskwą ma trwać 7 – 8 lat. Dzięki temu przychody PPG mają rosnąć niemal lawinowo. Zgodnie z prognozą zarządu PPG już w przyszłym roku mają wynieść 65 mln zł, w 2013 roku – 218 mln zł itd. W roku 2018 roku mają sięgnąć 1,2 mld zł.
Zysk netto ma także rosnąć do 26 mln zł w 2012 roku, do 57 mln zł w 2013, aż do 363 mln zł w 2018 r.
Obecnie wyniki są znacznie mniejsze. W ubiegłym roku spółka zanotowała przychody w wysokości 9 mln zł i zysk na poziomie 3 mln zł. Obecnie oprócz spółki w Rosji i działki w Poznaniu PPG ma grunt na warszawskim Mokotowie, gdzie trwa budowa luksusowego apartamentowca. Ma się zakończyć w przyszłym roku.
Władze PPG deklarują, że teraz jednym z celów strategicznych spółki będzie przeniesienie notowań na rynek regulowany. Prace z tym związane już trwają, a debiut na głównym parkiecie ma się odbyć jeszcze w tym roku. Przejście ma się wiązać z publiczną ofertą akcji wynoszącą minimum 10 mln zł. – Chcielibyśmy przeprowadzić tę emisję w listopadzie i zadebiutować na GPW już w grudniu – mówi Groth. Środki z tej oferty posłużą finansowaniu inwestycji pod Moskwą. Na ten cel pójdzie też kapitał z planowanej emisji obligacji na rynku Catalyst oraz z kredytów, jakie firma chce zaciągnąć w rosyjskich bankach. Negocjacje w tej kwestii już trwają. Na razie nie wiadomo, ile będzie tych obligacji i kredytów. Zdaniem wiceprezesa PPG spółka będzie potrzebowała ok. 300 mln zł kapitału obrotowego, by móc wybudować osiedle pod Moskwą.