W sobotę przypada 20. rocznica pierwszej powojennej sesji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Z tej okazji GPW organizuje dzień otwarty; inicjatywa jest skierowana do osób, które chcą więcej wiedzieć o giełdzie i notowanych na niej instrumentach.

Pierwsza sesja odbyła się we wtorek, 16 kwietnia 1991 r., cztery dni po podpisaniu aktu założycielskiego GPW. Pierwszy wówczas obliczany indeks - WIG - miał wartość 1000 punktów, a sesje odbywały się raz w tygodniu. W pierwszym notowaniu uczestniczyły akcje 5 spółek: Tonsilu, Exbudu, Krosna, Kabli i Próchnika. Siedziba GPW mieściła się w budynku po Komitecie Centralnym PZPR. Codzienne sesje odbywają się od 3 października 1994 roku.

W momencie tworzenia warszawskiej giełdy zakładano, że powinna być ona sprywatyzowana w ciągu dwóch lat. Nastąpiło to jednak dopiero 9 listopada 2010 roku. W dniu debiutu kurs akcji GPW wzrósł na otwarciu o 18,02 proc. do 50,75 zł, a na zamknięciu - o 25,6 proc. do 54 zł.

Wartość oferty publicznej GPW wyniosła 1,2 mld zł. Skarb Państwa sprzedawał w ofercie prawie 26,8 mln akcji - około 8,6 mln akcji spółki trafiło do inwestorów indywidualnych, a pozostałe ponad 18 mln - do instytucjonalnych. Oferta dotyczyła ok. 64 proc. akcji Giełdy; w rękach Skarbu Państwa pozostało 35 proc. walorów.

Warszawska Giełda Papierów Wartościowych zajęła w 2010 r. drugie miejsce w Europie pod względem liczby, jak i wartości ofert publicznych. Według informacji firmy PwC, w ubiegłym roku łączna liczba ofert przeprowadzonych w Warszawie wyniosła 112, a ich wartość ponad 3,8 mld euro. Największą ofertą była sprzedaż akcji warszawskiej GPW o wartości 307 mln euro. Była to jednocześnie trzecia największa oferta w całym 2010 r. po PZU i Tauron Polska Energia.

Odwiedzający w sobotę GPW będą mogli wziąć udział w prezentacjach i wykładach dla początkujących oraz zaawansowanych inwestorów.

W Sali Notowań mają być ustawione cztery stanowiska: Inwestor, Biuro Maklerskie, GPW i KDPW, w których pracownicy poszczególnych instytucji będą tłumaczyć zainteresowanym kolejne etapy składania i realizacji zlecenia giełdowego. Chętni będą mieli również okazję złożenia takiego zlecenia na specjalnej sesji testowej na fikcyjnych akcjach spółek.

Inne atrakcje to możliwość uderzenia w dzwon giełdowy, zobaczenie z bliska tablicy notowań, giełdowego studia telewizyjnego czy symboli GPW.

Dla osób, które urodziły się w roku powstania giełdy, przewidziano specjalne atrakcje, w tym konkurs wiedzy o giełdzie.

Sala Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych ma się przeobrazić - jak podkreślają organizatorzy - "w krainę dziecięcych zabaw i atrakcji". "Dziecięcy Depozyt przystosowany zostanie do potrzeb najmłodszych. (...) Wszystkie dzieci, które wezmą udział w Dziecięcym Depozycie, otrzymają pamiątkowy dyplom uczestnictwa w depozytowych szaleństwach" - zapewnia GPW.