„Ceny ofertowe na rynku nieruchomości w polskich miastach w ostatnich 5 miesiącach utrzymały się na tym samym poziomie lub nieznacznie stopniały. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez zespół Morizon.pl – większość biur nieruchomości prognozuje spadki cen. Według pośredników największy wpływ na ceny domów i mieszkań będzie miało echo kryzysu gospodarczego oraz oprocentowanie kredytów i program Rodzina na Swoim" – czytamy w komunikacie.

Ponad 54 proc. ankietowanych twierdzi, że ceny w roku 2011 spadną.

Według 31 proc. ich poziom się nie zmieni, a niecałe 15 proc. wskazało na ich wzrost. Ci, którzy liczą na spadek, w blisko 54 proc. sądzą, że będą to małe zmiany, od 1 do 5 proc.

Jedna trzecia uważa, że może to być spadek nawet o 5-10 proc., a nieco ponad 10 proc. prognozuje jeszcze większe – podano również. 

"Najbliższe miesiące nie powinny przynieść gwałtownych zmian cen na rynku nieruchomości"

"Najbliższe miesiące nie powinny przynieść gwałtownych zmian cen na rynku nieruchomości. Niewielkie wahania mogą nastąpić ze względu na lekko podniesiony podatek VAT oraz optymizm związany z inwestycjami w infrastrukturę na Euro 2012 lub np. w Warszawie - w budowę drugiej linii metra.

Z drugiej strony stale zwiększana podaż powinna wpłynąć na obniżki cen zarówno mieszkań na rynku pierwotnym i jak wtórnym" - powiedział prezes Morizon.pl Bolesław Drapella, cytowany w komunikacie.