Większość globalnych inwestorów zakłada, że przynajmniej jeden kraj opuści strefę euro w okresie pięciu lat, a Grecja i Irlandia ostatecznie zbankrutują.

Uczestniczący w sondażu byli podzieleni, czy Portugalia znajdzie się wśród bankrutów, ale większość inwestorów deklarowało zaufanie w przyszłość Hiszpanii. 

Tak daleko idący pesymizm pokazuje, że kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy muszą rzeczywiście spieszyć się w poszukiwaniu nowych sposobów uspokojenia inwestorów po tym, jak liczący prawie bilion dolarów pakiet pomocy finansowej nie zdołał wyciszyć rynków – podkreśla Bloomberg.

Przyszłość Europy stanie się jednym z wiodących tematów Światowego Forum Ekonomicznego, które startuje dzisiaj w szwajcarskim Davos. Merkel, Sarkozy oraz prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet będą w Davos wśród 2,5 tys. innych polityków, biznesmenów i ekonomistów.

„Na problemy w Europie przygotowano jedynie pakiet pomocowy. Kilku członków strefy euro w ogóle nie poprawiło swej polityki i wciąż kopią pod sobą głębokie doły” – ocenia Ted Jarvis, wiceprezydent Indiana Trust Company w Anderson, stanie Indiana, który uczestniczył w sondażu.