Kupno mieszkania to zwykle największa operacja finansowa w życiu. Nie należy ulegać presji i sugestiom dewelopera, że tylko dzisiaj można liczyć na specjalne warunki. Nawet jeśli jest to prawda, dajmy sobie czas na zastanowienie, bo konsekwencje związania się z niewiarygodną firmą mogą być bardzo duże. Radzimy w jaki sposób można sprawdzić dewelopera.

1 Duża firma przeważnie jest bardziej wiarygodna

Nie jest przypadkiem, że żaden duży deweloper nie zbankrutował w czasie niedawnego kryzysu. Duża firma, która działa od lat i której bank chętnie pożycza pieniądze, na pewno daje większe gwarancje dokończenia inwestycji niż małe przedsiębiorstwo. 23 deweloperów jest notowanych na GPW, więc muszą oni publikować swoje wyniki finansowe, które są oceniane przez analityków. Dlatego nawet niezorientowana osoba może się dowiedzieć, czy zadłużenie takiej firmy nie wzrosło do niebezpiecznego poziomu. To nie oznacza, że automatycznie wszystkie mniejsze firmy są niewiarygodne. Często nieduża firma, która realizuje tylko jeden budynek, przykłada się do tego bardziej. Faktem jest jednak, że mamy mniej możliwości, by sprawdzić, w jakiej sytuacji finansowej znajduje się taki deweloper.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: W jaki sposób można sprawdzić dewelopera.W pełnej wersji artykułu znajdziesz pozostałe porady:2 Warto zbadać wcześniejsze inwestycje dewelopera3 Warto poszperać w KRD, KRS albo chociażby w internecie4 Już wybudowany budynek oznacza mniejsze ryzyko dla klienta