Szwedzki Electrolux, drugi największy na świecie producent sprzętu AGD, poinformował w czwartek, że dotychczasowy dyrektor wykonawczy firmy, Hans Straberg odchodzi z niej po prawie dziesięciu latach kierowania spółką.

Straberga od początku przyszłego roku zastąpi Keith McLoughlin, obecny szef działu R&D, badawczo-rozwojowego koncernu, który pod względem potencjału ustępuje na świecie jedynie amerykańskiej grupie Whirlpool.

W swoim oświadczeniu Straberg wyjaśnił, że po 27 latach pracy w firmie chce spróbować czegoś nowego. Prezes rady nadzorczej koncernu Marcus Wallenberg powiedział, że respektuje decyzję Straberga. Podkreślił, że pod rządami ustępującego dyrektora wykonawczego Electrolux dokonał skutecznej transformacji, umocnił swoją pozycję oraz podwoił wartość rynkową.

Electrolux sprzedaje rocznie ponad 40 milionów produktów w ponad 150 krajach. Jego lodówki, zmywarki, pralki, odkurzacze i kuchenki są oferowane pod tak znanymi markami jak: Electrolux, AEG-Electrolux, Zanussi, Eureka i Frigidaire.

W Polsce szwedzki koncern zbudował w ostatnich latach cztery nowoczesne fabryki – suszarek w Siewierzu, zmywarek w Żarowie, pralek w Oławie i kuchenek w Świdnicy, tworząc około 3 tys. nowych miejsc pracy Łączna wartość inwestycji koncernu w naszym kraju wyniosła ponad 132 mln euro. Firma otworzyła w Polsce również Globalne Centrum Rozliczeń Finansowych w Krakowie, Centrum Logistyczne w Oławie oraz Magazyn Produktów Gotowych w Pruszkowie.