Międzynarodowa sieć fast foodów Burger King, która także w Polsce ma 17 restauracji, może zmienić właściciela. W środę akcje spółki poszły w górę na wieść o tym, że jej kierownictwo rozmawia z firmami private equity, które są zainteresowane kupnem.

Smakosze wciąż mają do rozsądzenia czy to Burger King, czy też McDonald’s serwują najlepsze frytki, ale gdy chodzi o popularność wśród inwestorów giełdowych, to producent Big Maca zdecydowanie wyprzedza konkurenta w ciągu ostatnich dwóch lat.

Recesja faworyzowała McDonlads’a w porówaniu z Burger Kingiem, którego akcje spadły o połowę od czasu zaostrzenia się kryzysu gospodarczego latem 2008 roku. W tym czasie notowania McDonalds’a rosły w górę, osiągając w sierpniu historyczne maksimum. Tymczasem sprzedaż w restauracjach BK spada piąty kwartał z rzędu.

Jednym z powodów jest fakt, że Burger King miał zawsze wyższy udział swej sprzedaży wśród młodszych klientów, którzy szczególnie zostali dotknięci przez recesję. McDonald’s natomiast zbierał owoce swej kilkuletniej kampanii wzbogaconego menu, m.in. o zdrowe sałatki i porządną kawę. BK próbował iść tym śladem, ale musiał stawić czoła niezadowoleniu akcjonariuszy i rosnącym kosztom wołowiny i innych składników, które podcinały zyski.

Burger King przywykł do zmiany właściciela. Najpierw był częścią koncernu spożywczego Pillsbury, potem brytyjskiego konglomeratu Grand Metropolita i firmy Diageo, potentata wśród producentów napojów. W 2002 roku spółka została sprzedana konsorcjum inwestorów private equity: TPG, Bain Capital i Goldman Sachs. Sieć zwiększyła się do 12 tys. restauracji, prowadzonych w 73 krajach świata, w większości na zasadzie franczyzy.

Pomimo wprowadzenia firmy w 2006 roku na nowojorska giełdę, NYSE, konsorcjum nadal posiada w spółki spore udziały.

Burger King w Europie to 2327 restauracji, z których 2042 są prowadzone na zasadzie franczyzy. Operatorami lwiej części restauracji są więc niezależni franczyzobiorcy, a wiele z nich to biznesy rodzinne, istniejące od kilku dekad.

W Polsce firma ma 17 restauracji, są one zlokalizowane w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Opolu, Częstochowie, Lubinie, Legnicy, Koszalinie, Słupsku i Bydgoszczy. Ich operatorem jest firma AmRest.