Bez karty nie będzie można wejść na teren szkoły, a oprócz tego będzie nią można płacić. I to nie tylko w szkolnym sklepiku. Posiada ona mikroprocesor i służy do płatności zbliżeniowych. Dziecko może wydać tylko tyle pieniędzy, ile rodzice przeleją na jego konto.

Visa wspólnie z BZ WBK testuje nowy program. Szkoła otrzymała od banku karty, czytniki, bramki i niezbędne oprogramowanie.

– Chodzi nam o to, by nasi uczniowie obyli się z nowoczesną technologią, a z drugiej strony chcemy poprawić bezpieczeństwo w szkole, bo ten system oczywiście ograniczy dostęp do budynku niepowołanych osób – mówi Jolanta Swiryd, dyrektor łódzkiego liceum.

To jednak nie wszystkie możliwości, jakie daje nowa karta. Ma ona także służyć rejestracji uczniów w czytelni, do której są kierowani, jeśli mają np. zwolnienie z zajęć sportowych.

– Niebawem za pomocą tej samej karty będzie można też wypożyczać książki w bibliotece. Później karty zastąpią klucze. – Każdemu indywidualnemu posiadaczowi karty przypisane zostaną uprawnienia dostępu do określonych pomieszczeń w szkole – mówi dyr. Swiryd.

BZ WBK chce w najbliższym czasie uruchomić podobny system w kolejnych szkołach w Łodzi, a także we Wrocławiu, Nowym Targu, Rzeszowie i Zielonej Górze.