Na wprowadzeniu ustawy antynikotynowej zarobią firmy budowlane, producenci wentylacji i przemysł farmaceutyczny.
Pod rządami nowej ustawy najtrudniej będą mieli właściciele pubów i klubów o powierzchni powyżej 100 mkw. Będą musieli albo wydzielić dla palaczy osobne pomieszczenie, albo cały lokal będzie bez dymu. – Pub to nie jest fast food, gdzie się wpada tylko na chwilę coś zjeść. Tam się spędza czas ze znajomymi. Często pije się lampkę alkoholu, zapala papierosa – tłumaczy Daniel Szydłowski, właściciel kilku lokali na Wybrzeżu. Jego zdaniem właściciele pubów muszą liczyć się z potrzebami klientów i dlatego będą zmuszeni ponieść wysokie koszty adaptacji pomieszczeń, które on sam wylicza na 30 – 40 tys. zł. Pieniądze zainkasują producenci materiałów budowlanych i firma remontowa.

Krociowe zyski dla nielicznych

Problem będą mieli właściciele lokali mieszczących się na rynkach Wrocławia, Warszawy czy Krakowa. Oprócz wydatków na aranżacje lokali czeka ich też walka o uzyskanie zgody konserwatora zabytków, który sprawuje pieczę nad kamienicami. Może się nie zgodzić na zmiany w architekturze wnętrza, instalację wentylacji itp. – Uruchamiam lokal w XIX-wiecznej kamienicy i już teraz zdobycie wszystkich pozwoleń zajęło mi masę czasu – dodaje Szydłowski. Restauratorzy zwracają też uwagę, że budowanie ścianek działowych utrudni poruszanie się po lokalu i źle wpłynie na atmosferę. – W oddzielonej części palący będą się czuli jak w zoo – dodaje restaurator.
Czy producenci profesjonalnych wentylacji i palarni będą mogli liczyć na krociowe zyski? Specjalna kabina, w której dym jest natychmiast usuwany na zewnątrz, a palacze siedzą wygodnie, kosztuje minimum 20 tys. zł. Placówki takie jak szkoły czy szpitale, jeżeli chcą zapewnić komfort palaczom i niepalącym, powinny w nie inwestować, nie wiadomo czy od początku obowiązywania ustawy. Część prywatnych firm zdecyduje się na zainwestowanie w taki system.
Na pewno zyski popłyną do koncernów farmaceutycznych. Jak pokazują badania IMS Health, Polacy w 2009 r. na rzucanie palenia wydali 90 mln zł. O 15 mln więcej niż w 2008 r. i 31 mln więcej niż w 2007 r. Przemysł farmaceutyczny wciąż rozwijać będzie potężny biznes związany ze sprzedażą wszelkiego typu gum, inhalatorów i plastrów aplikujących nikotynę.

Wzrośnie liczba e-papierosów

Koncerny będą musiały podzielić się zyskami z producentami i dystrybutorami e-papierosów. Nie produkują one dymu, więc traktuje się je nie jak papierosy, tylko inhalatory. Można je palić wszędzie, także w miejscach, gdzie obowiązuje zakaz palenia klasycznych wyrobów tytoniowych. W Anglii, Niemczech czy Holandii roczna sprzedaż przekracza 100 tys. sztuk. W Polsce, gdzie ciągle są nowością, sprzedaje się ich mniej, jednak z miesiąca na miesiąc liczba ta rośnie. Koszt jednego urządzenia waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.
Z powodu tych nowości branża tytoniowa, której obroty w ciągu ostatnich 15 lat spadły o 30 proc., spodziewa się dalszego regresu i do tego dostosowuje już swoje budżety.
Nowe przepisy zaczną obowiązywać po pół roku od uchwalenia. Ustawę czeka teraz batalia w Senacie, potem jeszcze musi ją podpisać prezydent.
Jak wygląda zakaz palenia w Europie
Wszystkie kraje UE mają własne uregulowania chroniące przed biernym paleniem i jego szkodliwością dla zdrowia.
● Najbardziej surowe przepisy są w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Obowiązuje tam całkowity zakaz palenia w zamkniętych obiektach publicznych, łącznie z zakładami pracy, restauracjami i barami. Za tym przykładem w 2010 r. ma pójść Bułgaria.
● W Grecji, Finlandii, Holandii, Słowenii, Szwecji, we Włoszech, Francji i na Łotwie wprowadzono przepisy antynikotynowe dopuszczające palenie w miejscach publicznych w specjalnie wyznaczonych zamkniętych pomieszczeniach.
● W Austrii w restauracjach powyżej 80 mkw. mogą być sale dla palaczy. Mniejsze lokale muszą się określić, czy są dla palaczy, czy wyłącznie dla niepalących.
● Komisja Europejska wzywa, aby do 2012 r. w całej Europie wprowadzić zakaz palenia w miejscach publicznych. UE proponuje też opracowanie jednolitych przepisów obowiązujących we wszystkich 27 krajach.