– Mamy w Polsce gminy, które wychodzą przed szereg, jeśli chodzi o ekologiczne rozwiązania. Przykładem jest Trzcianne na Podlasiu, gdzie postarano się o gminną oraz przydomowe oczyszczalnie – mówi Przemysław Nawrocki, ekspert WWF Polska.

W gminie zmieniono również sposób ogrzewania budynków, począwszy od siedziby urzędu, a skończywszy na budynkach mieszkalnych. Wymieniono piece opalane węglem na nowe, w których spalana jest biomasa.

Dzięki realizacji projektów ekologicznych można zarówno chronić środowisko, jak i oszczędzać. Wie o tym dobrze gmina Dzierzgoń. Ich projekt obejmował termomodernizację szkół, budynków użyteczności publicznej. Pozwala to oszczędzić od 13 tys. zł do 32 tys. zł rocznie (w zależności od obiektu i zapotrzebowania na energię).

W 294 gospodarstwach indywidualnych zainstalowano systemy solarne. Korzyść, jaka płynie z takich rozwiązań, widać już przy analizie kosztów eksploatacyjnych. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego zmniejszyły się one z 8593 zł w przypadku ogrzewania gazem ziemnym do 429 zł rocznie. Na takim rozwiązaniu korzysta również środowisko. Redukcja dwutlenku siarki wynosi 55 proc., a tlenku węgla – 90 proc.

Więcej: Ekologia przynosi gminom wymierne korzyści

forsal.pl