Każdy, kto rozpoczyna działalność gospodarczą, powinien pomyśleć o stronie internetowej. W tym celu należy najpierw znaleźć miejsce na odpowiednim serwerze i zadbać o domenę internetową, która będzie adresem w globalnej sieci. Dzięki temu firma ma szansę na dotarcie do szerszego grona klientów. Wiele osób, szukając danej usługi lub wykonawcy pewnych prac, zaczyna od przeszukania odpowiednich firm w internecie.

Usługi hostingowe

Na rynku jest wiele firm, które oferują usługi hostingowe. Można porównać, która z nich co oferuje i za jaką cenę. Takie przedsiębiorstwa pośredniczą także w rejestracji domeny internetowej i zapewniają obsługę miejsca na serwerze. Cena, jaką trzeba zapłacić za tę usługę, zależy m.in. od przestrzeni dyskowej na stronę internetowej, dopuszczalnego transferu danych. Za około 150 zł za rok można już znaleźć ofertę z 10 GB na serwerze i obsługą baz danych. Roczny transfer danych (ruch na danej stronie www – wejścia wyjścia itp.) wynosi wówczas około 300 GB. Pozwoli to nie tylko na założenie prostej strony internetowej, ale już bardziej rozbudowanego serwisu.

Wojciech Rzepka z firmy Kei.pl tłumaczy, że podstawowe oferty, które są najtańsze, przeznaczone są właśnie dla tych, którzy rozpoczynają działalność.

– W miarę rozwoju firmy i coraz większego ruchu w sieci można przejść na inny pakiet – tłumaczy Wojciech Rzepka.

Dodaje, że jeżeli ktoś chce założyć serwis społecznościowy, to powinien pomyśleć o większej przestrzeni dyskowej i bardzo dużych możliwościach transferowych już na samym początku.

Domeny internetowe

Najpopularniejsze domeny internetowe to takie, które kończą się na pl. W NASK opłata roczna za adres w takiej domenie wynosi 200 zł. Taniej będzie, jeżeli firma zdecyduje się na skorzystanie z oferty przedsiębiorstw hostingowych. W takim przypadku rejestracja domeny może wynieść nawet niecałe 100 zł. Są też tańsze oferty, ale niekiedy zobowiązują one do korzystania z domeny w danej firmie dłużej niż rok.

Firmy mogą też skorzystać z domen kończących się na com.pl, które są tańsze – 150 zł/rok w NASK. Za domeny regionalne kończące się np. na waw.pl trzeba zapłacić ok. 50 zł rocznie.

Im prostszy adres internetowy, tym łatwiej go zapamiętać klientom.

Firmy hostingowe prześcigają się w oferowaniu różnych bonusów. Stosują promocje cenowe, proponują pakiety np. z kreatorami prostych stron internetowych czy promowanie witryny w wyszukiwarkach internetowych.

Dla młodych biznesmenów

Osoby, które przed 30 rokiem życia otwierają własny biznes, mogą działać w ramach Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (AIP). Otrzymają tam m.in powierzchnię biurową oraz pomoc w księgowości. Również z usług hostingowych osoby te korzystają na preferencyjnych zasadach. W ramach AIP mogą np. przez trzy miesiące bezpłatnie korzystać z oferty firmy hostingowej, a później płacą jedynie połowę stawki za usługi.