Ma to pozwolić na swobodne płacenie za usługi lub towary za pomocą telefonu komórkowego bez względu na to, z którego operatora się korzysta i w jakim banku ma się konto. Taki jest cel uniwersalnej platformy mobilnej, nad której stworzeniem pracują dziś wszyscy operatorzy komórkowi oraz banki. Aplikacja służąca do płacenia zapisana jest na karcie SIM telefonu i umożliwia obciążenie karty płatniczej klienta przypisanej do SIM.

Nad nowym projektem oprócz operatorów sieci komórkowych Era, Orange, Play i Plus pracują banki: Millennium, Bank Zachodni WBK, mBank, Citi Handlowy, ING Bank Śląski, Invest Bank, Lukas Bank. Zaangażowane są m.in. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, która jest dostawcą systemu płatności EasyPay, mPay, eCard, Nokia i MasterCard.

Od czerwca trwają testy. Bierze w nich udział ponad 200 osób. Płacą za transakcje dokonywane w internecie, parkowanie samochodów, doładowania telefonów i bilety komunikacji miejskiej. Nie wiadomo jednak, kiedy z takiej możliwości korzystać będą też mogli inni klienci.

– Ze względu na skalę data komercyjnego wdrożenia nie została jeszcze ustalona. Projekt ma charakter otwarty. Uczestnicy zapraszają do współpracy organizacje i firmy zainteresowane rozwojem płatności mobilnych – poinformował wczoraj operator sieci Era firma PTC.